Szukaj

Odkryto nową warstwę rogówki w ludzkim oku

Podziel się
Komentarze0

Ludzkie oko stanowi unikalną konstrukcję, która pozwala widzieć wszystko, co nas otacza. Przez dziesięciolecia wielu badaczy zgłębiało tajemnice budowy tego organu. Jednak jego struktura może być bardziej złożona, niż przypuszczano. Na to przynajmniej wskazują wyniki badań, opublikowanych w przeglądzie Ophtalmology. Ujawniają one odkrycie nowej, dotychczas nieznanej, warstwy w oku.Odnalazł ją Harminder Dua, profesor okulistyki z Uniwersytetu w Nottingham, wraz ze swoimi współpracownikami. Warstwa ta znajduje się w tylnej części rogówki, a dokładniej między dwoma powłokami - zrębem rogówki i błoną Descemeta.
   
Dotychczas naukowcy uważali, że rogówka składa się z pięciu warstw, między innymi z tkanki nabłonkowej, błony Bowmana i śródbłonka. Tymczasem nowe odkrycie pokazało, że jest ich sześć!

"Warstwa Duy", nazwana tak na cześć swojego odkrywcy (ang. Dua’s layer), ma grubość 15 mikrometrów (mikrometr jest milionową częścią metra). Dla porównania, zrąb rogówki ma około 400 mikrometrów grubości.    
   
Aby dokonać tego odkrycia, naukowcy symulowali transplantacje rogówki ludzkiej na oczach, które zostały przekazane do badań. Podczas operacji wstrzykiwali drobne pęcherzyki powietrza między warstwy rogówki, aby rozdzielić poszczególne powłoki. Następnie obserwowali je pod mikroskopem elektronowym. W ten sposób zauważyli, że istnieje dodatkowa warstwa, nieco inna od pozostałych.


- To ważne odkrycie oznacza, że trzeba będzie napisać od nowa podręczniki okulistyczne. Dzięki temu operacje oczu osób z urazami rogówki będą bezpieczniejsze i prostsze - wyjaśnił prof. Dua
   
Odkrycie to nie tylko pozwala na lepsze poznanie struktury oka, ale również otwiera nowe możliwości dla lepszego zrozumienia mechanizmów powstawania niektórych chorób oczu.

- Z klinicznego punktu widzenia, jest wiele chorób związanych z tylną warstwą rogówki i lekarze na całym świecie już zaczynają je wiązać z obecnością tej warstwy, jej brakiem bądź uszkodzeniem - poinformował Harminder Dua w swoim oświadczeniu.
   
Zdaniem profesora Duy, przypadkowe rozdarcie tej warstwy powoduje obrzęk rogówki, charakteryzujący się mleczno białym wyglądem tej zewnętrznej powłoki oka. Może to doprowadzić do rozwoju schorzenia zwanego stożkiem rogówki, które powoduje przybieranie przez krzywiznę rogówki odbiegającego od normalnego, stożkowatego kształtu. Również inne schorzenia okulistyczne mogą być związane z zaburzeniami na poziomie tej nowo odkrytej części rogówki.
   
Odkrycie warstwy Duy otwiera nową drogę do bardziej skutecznego leczenia wielu chorób oczu.

Komentarze do: Odkryto nową warstwę rogówki w ludzkim oku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz