Szukaj

Odkryto nową metodę nieinwazyjnej diagnozy epilepsji

Podziel się
Komentarze0

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Minnesocie zajmujących się inżynierią biomedyczną oraz badacze z Mayo Clinic, zaprezentowali wyniki swoich badań, pokazujące jak nowy typ nieinwazyjnego badania mózgu może wpłynąć na szybką diagnozę przyczyn epilepsji oraz doboru odpowiedniej terapii. Badania te mogą pomóc milionom osób, które nie są w stanie zapanować nad swoją chorobą za pomocą leków.Badanie zostało opublikowane w Brain - czołowym międzynarodowym czasopiśmie z dziedziny neurologii.

Wyniki badania w skrócie:

  • Ważne informacje dotyczące funkcjonowania mózgu mogą być zebrane za pomocą metod nieinwazyjnych, nie tylko w trakcie napadu epilepsji, ale i zaraz po nim.
  • Płat czołowy mózgu jest najbardziej zaangażowany w ciężkie napady
  • Napady w płacie skroniowym najczęściej występują u dorosłych. Nowa technika używana w badaniu może pomóc w określeniu, z której części mózgu ataki mają swe źródło

- Jest to pierwsze na świecie badanie, w którym pacjentów epilepsji przebadano za pomocą metod nieinwazyjnych. Co więcej, badania zostały przeprowadzone po ataku, nie w trakcie, jak to miało miejsce dotychczas - powiedział Bin He, profesor inżynierii biomedycznej w College of Science and Engineering na Uniwersytecie w Minnesocie oraz starszy autor badania - Jest to prawdziwa zmiana paradygmatu w badaniach dotyczących epilepsji.

Epilepsja dotyka około 3 milionów Amerykanów oraz około 50 milionów ludzi na całym świecie. Podczas gdy leki oraz inne formy leczenia pomagają żyć z padaczką wielu osobom niezależnie od ich wieku, ponad milion Amerykanów oraz 17 milionów osób z całego świata, nadal walczy z atakami, co znacznie ogranicza ich życie.

Największym wyzwaniem dla naukowców zajmujących się medycyną, jest zlokalizowanie tej części mózgu, która odpowiada za powstawanie ataków. W przeszłości, większość naukowców skupiała się na badaniu pacjentów podczas ataków. Niektóre z tych badań opierały się bezpośrednio na metodach inwazyjnych, np. operacjach.

W najnowszym badaniu, naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie oraz z Mayo Clinik przebadali mózgi 28 pacjentów, zaraz po ataku bądź - co jest określane mianem „postictal” - zaraz przed nastąpieniem ataku. Użyli specjalistycznego typu nieinwazyjnego EEG, składającego się z 76 elektrod przyłączonych do głowy i gromadzących dane, w przeciwieństwie do badań poprzednich, gdzie używano jedynie 32 elektrod. Naukowcy wykorzystali specjalną technologię obrazowania, by zebrać informacje dotyczące pacjentów.

- Innowacyjna technologia obrazowania stanowiła znaczną część badania, co pomogło nam w dokonaniu odkrycia - powiedział Bin He - Połączenie innowacyjnej inżynierii we współpracy z naukowcami z Mayo Clinic, pozwoliło nam urzeczywistnić to badanie.

Komentarze do: Odkryto nową metodę nieinwazyjnej diagnozy epilepsji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz