Szukaj

Obniżając poziom cholesterolu, można wyleczyć zwyrodnienie plamki żółtej

Podziel się
Komentarze0

Zwyrodnienie plamki żółtej jest główną przyczyną ślepoty u starszych ludzi. Dobra wiadomość jest taka, że już wkrótce mogą pojawić się nowe rozwiązania oraz strategie zapobiegania i leczenia tej wszechobecnej choroby, dzięki ustaleniom opublikowanym w Cell Metabolism. Badania skupiły się na analizie metabolizmu cholesterolu w białych krwinkach, zwanych makrofagami. Na ich podstawie naukowcy proponują nowe leki, podawane na przykład jako krople do oczu.- Większe zrozumienie roli cholesterolu w rozwoju naczyń krwionośnych oka pomogło nam zidentyfikować nowe śnieżki terapeutyczne, które pomogą uniknąć ślepoty spowodowanej zwyrodnieniem plamki - mówi autor badania Rajendra Apte z Washington University School of Medicine.

Wzrost naczyń krwionośnych w zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD) powoduje krwawienie, powstawanie blizn, a ostatecznie śmierć komórkową, z czym wiąże się powolne wyniszczenie centralnej części oka odpowiedzialnej za precyzyjne widzenie szczegółów.

Wcześniejsze badania wykazały, że gromadzenie się cholesterolu w makrofagach jest powszechne w AMD. Ponadto, makrofagi promują nienormalny wzrost naczyń krwionośnych w starzejącym się oku, co prowadzi do ślepoty. Ale do tej pory, dokładne mechanizmy w tym procesie nie były znane.


Apte i jego zespół odkryli, że makrofagi pobrane od starych myszy i od ludzi chorych na AMD miały niski poziom ABCA1, czyli transportera, który wyrzuca cholesterol z komórek.

W rezultacie, w tych starych makrofagach poziom nagromadzonego cholesterolu był tak wysoki, że nie mogły one hamować wzrostu nowych naczyń krwionośnych.

W celu przywrócenia sprawnego transportu cholesterolu, naukowcy skoncentrowali się na dwóch regulatorach cholesterolu: LXR (ang. Liver X Receptor) i mikroRNA-33.

Stare myszy poddano terapii antagonistą LXR bądź inhibitorem mikroRNA-33, które zostały dostarczone w postaci zastrzyku i kropli do oczu.

Okazało się, że obydwa leki podniosły poziom proteiny ABCA1 i poprawiły transport cholesterolu w makrofagach, co skutkowało ograniczeniem wzrostu naczyń krwionośnych w oku.

- Nieprawidłowy wzrost naczyń krwionośnych jest charakterystyczny nie tylko dla AMD, ale również dla różnych innych procesów chorobowych poza okiem, w tym nowotworów i miażdżycy - mówi Apte. - Nasze wyniki mogą mieć istotne znaczenie w zrozumieniu tych chorób.

Komentarze do: Obniżając poziom cholesterolu, można wyleczyć zwyrodnienie plamki żółtej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz