Szukaj

O starzeniu decyduje – częściowo – DNA mitochondrialne!

Podziel się
Komentarze0

Wraz z wiekiem komórki organizmu wyczerpują się i ulegają uszkadzeniom. Naukowcy szwedzcy i niemieccy z Karolinska Institut i Max Planck Institute for Biology of Aging w najnowszym badaniu opisują częściowo mechanizmy odpowiedzialne za starzenie komórek.Okazuje się, że za ten proces nie odpowiada tylko nasz styl życia, ale także geny przekazywane przez kobiety na potomstwo.

Badanie ukazało się w magazynie Nature.

Naukowcy wyjaśniają, że modyfikacje w DNA mitochondrialnym (mitochondria to „baterie” komórkowe) odgrywają pewną rolę w procesie starzenia.

Prof. Lars Olson, jeden z autorów prac, mówi: - Nasze ciało starzeje się pod wpływem uszkodzeń naszego własnego DNA mitochondrialnego. Poza tym, starzeje się też pod wpływem uszkodzonego DNA mitochondrialnego odziedziczonego od matek. Jeżeli więc odziedziczymy mutacje DNA naszych matek, zestarzejemy się szybciej.


DNA mitochondrialne stanowi odmienny typ DNA od DNA jądrowego. DNA jądrowe, jak nazwa wskazuje, jest obecne w jądrach komórkowych.

Mitochondria od dawna interesują naukowców. Dzięki kolejnym pracom, przeprowadzanym na tych elementach, być może któregoś dnia doczekamy się skutecznych metod pozwalających spowolnić naturalne starzenie komórek.

Prof. Olson rozważa: - W przyszłości można będzie pomyśleć o zastrzykach z antyoksydantów, które działają przeciwstarzeniowo, podawanych do samego serca mitochondriów.

Komentarze do: O starzeniu decyduje – częściowo – DNA mitochondrialne!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz