Szukaj

Nowy uzależniający lek przeciwbólowy zaczyna niepokoić

Podziel się
Komentarze0

Kolejna firma farmaceutyczna potwierdziła, iż planuje sprzedawać nową postać silnego i uzależniającego leku przeciwbólowego, hydrokodonu, co bardzo martwi ekspertów, którzy obawiają się narkotykowego wyścigu broni. A to jeszcze bardziej pogorszy narkotykowy problem w Stanach Zjednoczonych, jaki już dotyczy nadużywania leków przepisywanych na receptę.Firma izraelska Teva Pharmaceuticals mówi, że jej produkt, czyli TD Hydrocodone, może być wart nawet 500 000 000 dolarów rocznie. Lek jest w ostatniej fazie badań, ale firma jeszcze nie aplikowała do agencji leków w USA (Food and Drug Administration) o zatwierdzenie.

Cztery firmy pracują nad czystą formą hydrokodonu, głównego składnika Vicodinu (ulubiony lek doktora Housa), Lortabu, oraz innych leków przeciwbólowych. Generalnie nie mówiły one zbyt głośno o swoich planach. Ale William Marth, dyrektor wykonawczy w Teva Pharmaceuticals powiedział: uważamy, że jest to kolejny produkt, który zostanie zatwierdzony, i przyniesie on nawet 500 milionów dolarów zysku w ciągu kilku lat.

Jak stwierdza przedstawiciel firmy, lek ten może być na rynku we względnie bliskiej przyszłości. Dokumenty na temat nowego leku, złożone do National Institues of Health, pokazują, że lek ten zawiera ponad 45 miligramów czystego hydrokodonu, podczas gdy leki takie jak Vicodin zawierają nie więcej niż dziesięć miligramów czystego hydrokodonu, wymieszanego z nieuzależniającym lekiem przeciwbólowym, takim jak acetaminofen albo ibuprofen.


Inna firma, Zogenix z San Diego planuje uzupełnić aplikację jeszcze w tym roku, o zatwierdzenie dla kolejnego leku opartego na czystym hydrokodonie, czyli Zohydro. Perdue Pharma, producet OxyContinu, a także Egalet (Dania) również pracują nad pigułkami z hydrokodonem.


Hydrokodon, oksykodon oraz morfina podpadają pod kategorię leków przeciwbólowych znanych jako opiaty, albowiem są one chemicznie podobne do opium. Są one ekstremalnie silne i mogą wytworzyć fizyczne uzależnienie. Użytkownicy, którzy próbują przerwać ich zażywanie, walczą z intensywnymi objawami odwykowymi, takimi jak ciężkość myślenia i skurcze żołądka, palpitacje serca oraz mdłości.

Eksperci amerykańscy stwierdzają, że opiaty potrzebują ścisłej prawnej kontroli, tym bardziej że populacja Stanów Zjednoczonych się starzeje. Analitycy dodają, że rynek ten już teraz wart jest miliardy dolarów. Ale krytycy obawiają się, że nowe leki hydrokodonowe mogą zapoczątkować nową falę uzależnień i przedawkowań, tak jak ta, która towarzyszy OxyContinowi już od 1990 roku.

Jest to prawdziwy wyścig zbrojeń w dziedzinie leków opiatowych przepisywanych na receptę, mówi Gregory Blunt, dyrektor Daytop Village w Nowym Jorku. Ponieważ firmy farmaceutyczne współzawodniczą ze sobą, więc promują swoje produkty u wielu różnych lekarzy, a to prowadzi do wrostu liczby przepisywanych leków oraz sprawia, że większość tych supersilnych leków przeciwbólowych jest szeroko dostępna.

Amerykański senator Charle Schumer wysłał list do FDA, ostrzegając przed zatwierdzeniem nowych leków z hydrokodonem: agencja powinna działać z wielką ostrożnością, zanim pozwoli wejść na rynek tym silnym lekom narkotykowym.

Główny prokurator Nowego Jorku, Eric T. Schneiderman przedstawił raport na temat alarmującego stanu problemu z nadużywaniem leków na recetpę. Liczba recept na OxyContin wzrosła o 82%, a liczba recept na hydrokodon wzrosła o 16,7% w latach 2007 – 2010 w Stanach Zjednoczonych, jak pokazuje raport.

Komentarze do: Nowy uzależniający lek przeciwbólowy zaczyna niepokoić

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz