Szukaj

Nowy skandal z lekami: Pradaxa niczym nowy Mediator

Podziel się
Komentarze0

Francuscy lekarze biolodzy właśnie napisali list do francuskiego Ministerstwa Zdrowia, w którym alarmują, że nowe doustne leki antykoagulacyjne są „nowym Mediatorem”, a Europa wielkimi krokami zbliża się do kolejnego skandalu medycznego.Na pierwszej linii strzału – Pradaxa, czyli antykoagulant produkowany przez Boehriger Ingelheim (Niemcy), o którym dużo mówi się w samych Niemczech i w krajach Beneluksu.

Okazuje się, że ten doustny środek prowokuje ciężkie wewnętrzne krwotoki, czasami śmiertelne.

W ostatnim tygodniu niemiecka firma potwierdziła 256 zgonów z powodu krwotoków, do których doszło na całym świecie i które można przypisać Pradaksie.

Nowe leki antykoagulacyjne doustne to środki które zapobiegają powstawaniu skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Przepisywane są np. w przypadku udaru mózgu albo arytmii serca.

Do sprzedaży trafiły w 2008. Ich działanie jest praktycznie identyczne z działaniem antykoagulantów starszej generacji (antywitamina K), ale dają one większą wolność lekarzom i pacjentom, gdyż teoretycznie nie wymagają obligatoryjnej kontroli biologicznej.


Jak się teraz okazuje, stosowanie doustnych leków antykoagulacyjnych wiąże się z tymi samym ciężkimi skutkami ubocznymi co stosowanie antywitaminy K.

W odróżnieniu jednak od starszej generacji, na leki nowej generacji nie istnieje żadne antidotum, powalające je zneutralizować w przypadku krwotoku.

Francuscy lekarze alarmują: w 2012 na 100 000 pacjentów wymagający leków antykoagulacyjnych, 57% otrzymało nowe środki. A 35 000 pacjentów dostało nowe leki zamiast swojej starej terapii antywitaminą K.

Przypominają też, że przepisywanie nowych doustnych antykoagulantów jest ekstremalnie drogie – miesięczna kuracja kosztuje 76 euro, a antywitaminą K – 12.50 euro.

Francuska agencja ANSM ze swej strony informuje lekarzy, farmaceutów i personel szpitalny: - Leki, takie jak Eliquis, Pradaxa i Xarelto to nowe doustne antykoagulanty, które w przeciwieństwie do antagonisty witaminy K, nie wymagają nadzoru biologicznego. Jednak ich stosowanie może być związane, tak jak w przypadku wszystkich antykoagulantów, z ciężkimi krwotokami.

Komentarze do: Nowy skandal z lekami: Pradaxa niczym nowy Mediator

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz