Szukaj

Nowy lek przeciwko skrzepom krwi daje mieszane rezultaty

Podziel się
Komentarze0

Bardzo skuteczny, ale niepokojący, taki jest nowy lek testowany przez laboratoria Merck, który ma zapobiegać skrzepom krwi. Jak się okazało, badania nad tym specyfikiem zostały zawieszone z powodu niepokojących krwotoków. Chodzi tutaj o badania nad lekiem Vorapaxar, jedne z największych, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na polu leków nasercowych.Prace te zostały przerwane z powodu wystąpienia objawów krwawienia w styczniu 2011 roku. Wtedy komisja czuwająca nad bezpieczeństwem 26 449 pacjentów stwierdziła, że nowy typ leku przeciwpłytkowego nie jest odpowiedni dla pacjentów, którzy mieli udar mózgu, z powodu ryzyka krwawienia.

Aczkolwiek, laboratoria Merck otrzymały pozwolenie na kontynuowanie próby, po wyłączeniu z niej pacjentów z historią udaru mózgu. Badania trwały więc nad pacjentami, którzy pozostawali w stabilnym stanie po zawale serca albo po diagnozie skrzepów arterii kończyn dolnych.

Celem było przekonanie się, czy Vorapaxar jest w stanie zapobiec przyszły zawałom serca i udarom mózgu. Laboratoria Merck przedstawiły wstępne dane z tego badania, które pokazują, że lek jest korzystny dla pacjentów. Jednocześnie firma odnotowuje, że pacjenci ci doświadczali bardzo intenstywnych krwotoków, tak jak to zaobserwowano w innej, wcześniejszej próbie na 13 000 pacjentów, którzy w dodatku nie odnieśli żadnych korzyści z zażywania tego środka.


Przedstawiciele firmy Merck aktualnie jeszcze nie wiedzą, czy skierują się do FDA z prośbą o zatwierdzenie tego leku, biorąc pod uwagę mieszane rezultaty ostatniego badania.


Dyrektor jednostki badań klinicznych nad zdrowiem sercowo-naczyniowym w firmie Merck stwierdza jednak, że laboratoria są niezwykle zadowolone z tych rezultatów, ponieważ są one pozytywne.

Doktor David Morrow, kardiolog ze szpitala Brigham & Women's Hospital w Bostonie, który prowadził tę próbę, stwierdza: po raz pierwszy widzimy, że dodanie nowego typu leku przeciwpłykowego daje dodatkową, długoterminową ochronę u pacjentów stabilnych, ale z historią zawału serca.

Specjalista dodaje jeszcze, że Vorapaxar nie jest przeznaczony dla pacjentów, którzy mieli wcześniej udar mózgu albo zablokowane arterie. Ale, lek ten jest odpowiedzialny za imponującą 20-procentową redukcję ryzyka zgonu z powodu chorób serca, zawału serca oraz udaru mózgu, jak stwierdzono w badaniu przeprowadzonym nad 18 000 pacjentów po zawale serca.

I to jest właśnie, jego zdaniem, najważniejsze odkrycie w tym badaniu: istnieje klinicznie potwierdzone korzystne działanie w grupie pacjentów po zawale serca.

Jak dodaje jeszcze doktor David Morrow, w Ameryce żyje ponad 8 000 000 osób po zawale serca. A kolejne 1 000 000 osób doświadcza zawału serca każdego roku. Jest to więc naprawdę potężna grupa potencjalnych pacjentów.

Aczkolwiek, w ostatnim badaniu, 2,4% pacjentów z poprzednim udarem mózgu doświadczyło krwotoku w mózgu, w porównaniu do 0,9% z tych, którzy otrzymywali placebo. Jest to bardzo wyraźny kompromis między korzystnym działaniem leku Vorapaxar a ryzykiem krwotoku, podsumowuje doktor David Morrow.

Jeżeli więc lek zostanie zatwierdzony, będzie to wielkie wyzwanie dla lekarzy, którzy będą musieli zwracać uwagę na pacjentów po udarze mózgu, a także na tych, którzy ukończyli już 75 rok życia.

Komentarze do: Nowy lek przeciwko skrzepom krwi daje mieszane rezultaty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz