Szukaj

Nowy lek przeciwko otyłości: pytania odnośnie ryzyka

Podziel się
Komentarze0

Eksperci stawiają pytania odnośnie długoterminowych skutków leku tłumiącego głód, który w zeszłym tygodniu został zatwierdzony przez agencję FDA. Wątpliwości w dużej mierze są związane z „aferą leku Mediator”.Leki anorektyczne nie cieszą się popularnością. W 1999 roku, wszystkie zostały usunięte z rynku światowego, kiedy stwierdzono, że są szkodliwe dla zdrowia.

W 2000 roku, nowy lek został uznany, ale pod bardzo restrykcyjnymi warunkami.

A w ostatnim tygodniu, po raz pierwszy od 13 lat, FDA zatwierdziła lek Lorcaserin (Belviq) firmy Arena Pharmaceuticals, do leczenia otyłości.

Belviq reguluje apetyt działając na receptor serotoniny w mózgu. Problemem jest to, że wszystkie leki anorektyczne, usunięte do tej pory z rynku, również działały na receptory serotoniny.


Jeden z ekspertów, profesor Jean-Louis Montastruc, obolewa - Leki anorektyczne, które działają na receptor 5HT2B, są odpowiedzialne za uszkodzenia serca.

Nowy lek ma działać z kolei na receptor 5HT2C, ale tak naprawdę, ta selektywność nie jest aż tak oczywista. Nie można wykluczyć więc, że Belviq również będzie szkodził sercom pacjentów.

Echografie przeprowadzone na pacjentach w próbie klinicznej nie wykazały znaczącej różnicy między osobami zażywającymi lek i placebo. Agencja FDA domagała się, aby laboratorium Arena przeprowadziła 6 dodatkowych badań przed wprowadzeniem leku na rynek, aby ocenić ryzyko sercowo – naczyniowe.

Skuteczność leku Belviq ma być umiarkowana. Według przeprowadzonych badań na 8000 pacjentów, utrata wagi wyniosła średno od 3% do 3,7% wagi początkowej.

Komentarze do: Nowy lek przeciwko otyłości: pytania odnośnie ryzyka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz