Szukaj

Nowy lek przeciwko epilepsji na bazie kwasów tłuszczowych

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z University College London i Royal Holloway zidentyfikowali specyficzne kwasy tłuszczowe, które mogą tworzyć bazę nowych leków przeciwko epilepsji dla dzieci i dorosłych. Badacze sądzą, że kwasy te są w stanie zapewnić równie dobrą kontrolę ataków padaczkowych jak dieta ketogeniczna, która często jest zalecana dzieciom z ciężką, odporną na działanie leków formą epilepsji, ale wiąże się z dokuczliwymi skutkami ubocznymi.W oświadczeniu prasowym prof. Matthew Walkera z University College London czytamy: „Epilepsja dotyka ponad 50 milionów ludzi na całym świecie i około jedna trzecia z nich cierpi na padaczkę, która nie jest należycie kontrolowana za pomocą obecnych metod leczenia. To odkrycie oferuje zupełnie nowe podejście do terapii odpornej na leki epilepsji u dzieci i dorosłych.”

Dzieciom, które cierpią na taką formę padaczki, często zaleca się dietę ketogeniczną. Polega ona na przyjmowaniu dużej ilości tłuszczów i redukowaniu spożywanych węglowodanów.

Poprzez symulowanie głodówki, organizm zostaje zmuszony do spalania tłuszczów, a nie cukrów. Dieta przynosi efekty, jednakże często jest krytykowana ze względu na znaczne efekty uboczne. Może ona wywoływać zaparcia, hipoglikemię, zaburzenia wzrostu i złamania kości.


Nie wyjaśniono w jaki dokładnie sposób działa dieta ketogeniczna. Naukowcy sugerują, że zwiększa poziom średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych we krwi.

Badania, które przeprowadzili londyńscy naukowcy, polegały na porównaniu możliwości powszechnie stosowanego leku przeciwko epilepsji, Valproate, z całą gamą powiązanych z dietą średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Badacze dowiedli nie tylko tego, że niektóre z kwasów tłuszczowych lepiej sprawdzały się w kontrolowaniu ataków, lecz także, iż wywołują mniejszą ilość efektów ubocznych.

Prof. Robin Williams z Royal Holloway opisuje badania jako „ważny przełom”.

„Rodzina średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, którą zidentyfikowaliśmy, zapewnia ekscytujące nowe pole badań z potencjalną możliwością odkrycia silniejszych i bezpieczniejszych metod leczenia epilepsji”, dodaje.

Royal Holloway poszukuje organizacji komercyjnych, z którymi mogłaby zjednoczyć swoje siły w badaniu możliwości rozwijania nowych leków, bazujących na kwasach tłuszczowych.

Ważnym aspektem przeprowadzonych w Londynie badań jest również zredukowanie eksperymentów przeprowadzanych na zwierzętach. Zastąpiono je metodami, w których ulepszone sposoby leczenia weryfikowano na amebie.

Komentarze do: Nowy lek przeciwko epilepsji na bazie kwasów tłuszczowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz