Szukaj

Nowy lek przeciwko cukrzycy sprawdził się w próbie klinicznej

Podziel się
Komentarze0

Firmy Eli Lilly i Boehringer Ingelheim podają w komunikacie, iż ich eksperymentalny lek przeciwko cukrzycy typu 2 osiągnął zamierzony cel w 4 etapie próbie klinicznej, znacząco obniżając poziom cukru we krwi. Dokumentacja na temat empagliflozinu, opisująca szczegółowo przeprowadzone badania, ma być przedstawiona władzom regulacyjnym w Europie, USA i w Japonii jeszcze w 2013 roku.Próby badają lek w 10- i 25-miligramowych dawkach solo i w kombinacjach z innymi medykamentami przeciwko cukrzycy, takimi jak metformina i Actos, a także placebo.

Jedna z prób przetestowała farmaceutyk także u pacjentów z upośledzeniem funkcji nerek.

Empagliflozin należy do nowej klasy leków zwanej inhibitorami SGLT2, które blokują reabsorpcję glukozy przez nerki i zwiększają wydzielanie glukozy z moczem, w celu obniżenia poziomu cukru we krwi.


Panel doradczy FDA będzie dyskutował w tym tygodniu nad lekiem z tej samej klasy, zwanym canagliflozin, produkowanym przez Johnson & Johnson.

Dapagliflozin produkcji AstraZeneca i Bristol-Myers Squibb Co, z tej samej klasy, został odrzucony przez FDA z powodu obaw o jego szkodliwość.

Eli Lilly i Boehringer Ingelheim podają, że przypadki skutków ubocznych w przeprowadzonej próbie były takie same dla placebo i dla obydwu dawek specyfiku. Ale, infekcje płciowe pojawiały się częściej z tymże medykamentem, tak jak zaobserwowano to wcześniej dla tej klasy leków.

Faza III badania objęła ponad 14 500 pacjentów i obserwowano w niej także bezpieczeństwo stosowania leku dla serca.

Ok. 371 mln ludzi na całym świecie ma cukrzycę. Typ 2 jest najpowszechniejszą postacią choroby i odpowiada za ok. 90% przypadków.

Komentarze do: Nowy lek przeciwko cukrzycy sprawdził się w próbie klinicznej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz