Szukaj

Nowy lek na stwardnienie rozsiane i chorobę Alzheimera?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Boston University School of Medicine, kierowani przez prof. Carmelę Abraham, profesora biochemii, razem z Cidi Chen i z innymi współpracownikami donoszą, że białko Klotho odgrywa ważną rolę w otoczce mielinowej – materiale izolacyjnym, pozwalającym na szybkie przekazywanie impulsów między komórkami nerwowymi.Ustalenia, które pojawiły się na stronie internetowej Journal of Neuroscience, mogą prowadzić do wygenerowania nowego typu leczenia dla osób ze stwardnieniem rozsianym oraz chorobą Alzheimera, u których anomalie istoty białej są powszechne, lecz dotychczas były w dużej mierze ignorowane.

Stwardnienie rozsiane jest chorobą zapalną, która niszczy tłuszczową otoczkę mielinową wokół aksonów mózgowia, a także rdzenia kręgowego. Pojawia się zazwyczaj u młodych osób dorosłych, zwłaszcza u kobiet, a uszkodzenie i bliznowacenie otoczki powoduje różnorodne objawy.

W stwardnieniu rozsianym mielina jest atakowana przez układ odpornościowy. Dojrzałe oligodendrocyty, czyli komórki, które ją formują, mogą nie sprostać konieczności jej całkowitej odbudowy.


Naukowcy odkryli, że dodawanie białka Klotho do niedojrzałych oligodendrocytów powoduje ich dojrzewanie i produkcję białek potrzebnych do wytwarzania zdrowej mieliny.

Zdaniem Abraham, „wyniki badań dowodzą, że Klotho mogłoby stać się znaczącym punktem w terapii osób cierpiących na stwardnienie rozsiane i inne choroby związane z niedoborem substancji białej, włączając chorobę Alzheimera”.

Jej zespół zidentyfikował (i pracuje nad optymalizacją) liczne małe cząsteczki, które mogłyby stanowić bazę dla leków, przyczyniających się do wzrostu ilości białka Klotho w mózgu.

Według Abraham, odkąd wiemy, że proteina Klotho nie jest tylko substancją opóźniającą starzenie, ale też – jak wykazały inne badania – tłumikiem guzów, lekarstwa wykorzystujące możliwości tego białka mogą pomóc w terapii najbardziej odpornych na leczenie ludzkich dolegliwości.

Klotho zostało nazwane na cześć greckiej bogini i córki Zeusa, która przędzie nić życia. W 2008 roku opublikowano wyniki badań z laboratorium Abraham, świadczące o tym, że poziom tego białka spada w mózgu wraz z wiekiem.

Komentarze do: Nowy lek na stwardnienie rozsiane i chorobę Alzheimera?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz