Szukaj

Nowoczesne metody leczenia zaćmy

Podziel się
Komentarze0

Zaćma jest powszechną chorobą oka. Nowoczesne metody leczenia pozwalają jednak na całkowity powrót do zdrowia w krótkim okresie czasu. Zaćma, zwana także kataraktą, to jedna z najpowszechniejszych chorób oka. Polega na zmętnieniu soczewki, a nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią aż 800 tysięcy osób, czyli prawie co pięćdziesiąty Polak.Zaćma jest chorobą osób starszych, ale ze względu na zanieczyszczenie powietrza czy nieodpowiednią dietę, coraz częściej dotyka także osoby młodsze, już po 40. roku życia.

Zaćma powoduje poważny dyskomfort i znacząco obniża jakość życia. Niestety większość osób lekceważy pierwsze objawy choroby. Na początku jest to lekko zamglony obraz, rozmazane kontury i pogorszenie widzenia barw.

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny. Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. Zaćmę usuwa się metodą fakoemulsyfikacji czyli rozbiciem zmętniałej soczewki ultradźwiękami.

Od niedawna w Polsce możliwe jest także wykorzystanie lasera w chirurgii zaćmy. Nowoczesny laser femtosekundowy LenSx® to pierwszy tego typu sprzęt w Polsce i prawdziwy przełom w medycynie. Urządzenie zapewnia wyjątkową precyzję wykonywanych podczas zabiegu cięć, a także bezpieczne rozdrobnienie jądra soczewki. Od początku 2012 roku laser znajduje się w Klinicznym Szpitalu Okulistycznym WUM w Warszawie przy ul. Sierakowskiego.


Niezależnie od stosowanej metody operacja usunięcia zaćmy jest przeprowadzana w trybie ambulatoryjnym pod miejscowym znieczuleniem. Pacjent zwykle jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Zabieg może być przeprowadzony na każdym etapie rozwoju zaćmy, dlatego nie warto czekać do momentu całkowitej utraty wzroku.


W toku operacji pacjentowi wszczepiany jest jeden z dwóch rodzajów soczewek: jedno- lub wieloogniskowe. Soczewki jednoogniskowe po usunięciu zaćmy zapewniają dobrą jakość widzenia do dali. Do bliży konieczne jest jednak noszenie okularów korekcyjnych. Soczewki wieloogniskowe wszczepiane podczas zabiegu umożliwiają poprawę wzroku w całym spektrum widzenia. Soczewki cylindryczne pozwalają dodatkowo na jednoczesną korekcję astygmatyzmu. Jest to rozwiązanie dla osób, które mają zaćmę i współistniejący astygmatyzm. Takie rozwiązanie powoduje, że osoby te po operacji zaćmy nie mają potrzeby korekcji szkłami cylindrycznymi (droższymi) i uzyskują bardzo dobrą jakość widzenia. W wielu przypadkach wszczepienie nowoczesnych soczewek pozwala na całkowite uniezależnienie się od noszenia okularów w przyszłości. Dlatego przed planowanym zabiegiem zawsze warto zapytać lekarza o rodzaje soczewek, jakie zostaną wszczepione, ponieważ tego wyboru można dokonać tylko raz na całe życie.

„Zaćma nie powinna być lekceważona. Wielu pacjentów obawia się jednak zabiegu. Wynika to przede wszystkim z braku informacji. Nie wszyscy wiedzą, że zastosowanie bezpiecznej techniki operacyjnej w połączeniu z implantami najnowszej generacji pozwala wielu pacjentom osiągnąć lepszy komfort widzenia niż przed wystąpieniem zaćmy, często bez konieczności dodatkowej korekcji okularowej.” – podsumowuje okulista, dr Wojciech Kołodziejczyk.

Więcej informacji o zaćmie oraz zaawansowanych technologicznie soczewkach na stronie: www.leczeniezacmy.pl

Komentarze do: Nowoczesne metody leczenia zaćmy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz