Szukaj

Nowe uprawnienia dla aptekarzy w Kanadzie

Podziel się
Komentarze0

Apteki w Quebeku otrzymają nowe uprawnienia, których domagają się od wielu już lat, jak oznajmił kanadyjski minister zdrowia, Yves Bolduc. Stowarzyszenie farmaceutów w Quebeku (Ordre des pharmaciens du Québec OPQ) dawno już żądało odciążenia sieci zdrowia w tej prowincji.


Dlatego też, stowarzyszenie przedstawiło swoje prośby rządowi prowincjonalnemu w marcu tego roku. A w tym tygodniu, zadeklarował minister Bolduc, został złożony projekt prawa, który pozwoli farmaceutom na większą samodzielność, za którą pójdzie lepsze wykorzystanie kompetencji, w zgodzie z najlepszą wiedzą aptekarską.

Kiedy modyfikacje prawne zostaną wprowadzone w życie, farmaceuci w Quebeku będą mogli:

- przedłużać niektóre recepty, których już nie można odnowić (taka sama długość jak pierwsza recepta);

- przystosować receptę do wagi pacjenta i do jego alergii;


- interpretować niektóre analizy laboratoryjne;

- podawać niektóre lekarstwa tytułem instruktażu (na przykład, wyjaśnienie pacjentowi, jak działa pompa na astmę);

- przepisywać niektóre leki, kiedy nie ma diagnozy lekarskiej.

Farmaceuci będą teraz mieli narzędzia, dzięki którym lepiej pomogą i lepiej zadbają o pacjentów. Osiągnęliśmy nasz cel, którym była lepsza pomoc pacjentom, a także lepsza kontrola ich zdrowia, cieszy się przewodnicząca Ordre des pharmaciens du Québec, pani Diane Lamarre, jednocześnie dziękując za współpracę bezprecedensową kolegium lekarskiemu.

To ostanie na początku było dość niechętne prośbom farmaceutów, a przede wszystkim idei, iż mogliby oni prosić o albo interpretować analizy laboratoryjne, jak również leczyć problemy zdrowotne.

Z wyjątkiem tych dwóch kompetencji, większość lekarzy jednak określała się jako otwartych na rozszerzenie odpowiedzialności farmaceutów w środowisku zdrowia, jak podawał sondaż stowarzyszenia lekarskiego w Quebeku (Association médicale du Québec, AMQ), przeprowadzony w czerwcu 2011 roku.

Komentarze do: Nowe uprawnienia dla aptekarzy w Kanadzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz