Szukaj

Nowe testy na oryginalność panadolu - koniec z podróbkami?

Podziel się
Komentarze0

Podrabianie tabletek jest prawdziwym utrapieniem dla producentów leków. Kiedyś te fałszywe łatwo można było rozpoznać po wyglądzie opakowania, czy składnikach na nim wymienionych. Dziś opakowania tych podrabianych nie różnią się w ogóle od prawdziwych, a żeby sprawdzić, czy tabletka rzeczywiście jest oryginalna, trzeba było robić testy całej partii leku, trwające od 3 do 6 tygodni.Jednak amerykańscy naukowcy odkryli jak w szybki sposób sprawdzić oryginalność najczęściej podrabianego leku – Panadolu.

Stworzyli papierki, wielkości wizytówki, które po zamoczeniu w wodzie (z tabletką w środku), jeśli lek jest podrabiany – zmieniają kolor, jeśli nie jest, nie zmieniają. Dzieje się tak, gdyż podrabiany Panadol często zawiera sodę, gips i inne niedrogie składniki na które wyczulony jest papierek.

Odkrycie zostało zaprezentowane na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego. Test trwa zaledwie 10 minut i mogą go wykonywać zarówno konsumenci jak i lekarze i pielęgniarki w klinikach.


Panadol jest jednym z wielu leków zwalczających ból i gorączkę, w USA sprzedawany jest pod nazwą Tylenol.

– Panadol i inne podróbki markowych leków zawierających acetaminofen to tylko wierzchołek góry lodowej, problem w krajach rozwijających się może mieć znacznie większe rozmiary – uważa Toni Barstis, profesor chemii na Saint Mary’s College w Notre Dame (USA) i główny autor badań.

Uważa się, że w Stanach Zjednoczonych nie ma problemu z podrabianiem leków. Istnieje on głównie w krajach rozwijających się, gdzie co najmniej 10% rynku leków stanowią produkty nieoryginalne.

Podrabianie udowodniono w takich krajach jak np. Indie, Wietnam, Nigeria, Kenia, Panama. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), podrabiane leki powodują wiele skutków ubocznych - corocznie w wyniku ich zażywania umierają tysiące ludzi, którzy często byli pewni, że brali produkt oryginalny.

Często fałszowane są również leki przeciwko malarii. Bywa, że nie zawierają nawet głównego składnika, leczącego chorobę (przez co są bezużyteczne), a składają się z substancji toksycznych szkodzących zdrowiu.

Profesor Barstis pracuje właśnie nad opracowaniem podobnych testów dla leków na malarię.

Komentarze do: Nowe testy na oryginalność panadolu - koniec z podróbkami?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz