Szukaj

Nowe protezy siatkówki pomagają w odzyskiwaniu wzroku

Podziel się
Komentarze0

Jak donoszą naukowcy ze Stanford University School of Medicine, przy użyciu małych, chirurgicznie wszczepianych pod siatkówkę panelików słonecznych, udało im się stworzyć system, który może pewnego dnia nawet przywrócić wzrok osobom, które go straciły poprzez różne zwyrodnieniowe choroby oczu.Nowe urządzenie - lub bardziej nowy rodzaj protezy siatkówki - zawiera specjalnie zaprojektowaną do tego celu parę gogli, które są wyposażone w minikamerę oraz minikomputer, który ma za zadanie przetwarzać wizualny strumień danych, który ma się
następnie wyświetlać na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu umieszczonym na goglach, przypominających te, których niegdyś używało się do grania.

W przeciwieństwie do standardowych gogli, obrazy będą wyświetlane za pomocą impulsów laserowych w bliskiej podczerwieni do fotowoltaicznego silikonowego czipu wszczepionego pod siatkówkę. Prądy z fotodiod umieszczonych na czipie uwalniają sygnały w siatkówce, które potem są przesyłane do mózgu, dzięki czemu pacjent znowu widzi.


"To działa trochę jak panel słoneczny na dachu, konwertujący światło w energię elektryczną. Jednak zamiast płynąć do twojej zamrażalki lub telewizora, płynie do twojej siatkówki" mówi Daniel Palanker, profesor okulistyki i autor badań.

Na rynku jest dostępne kilka innych protez siatkówki, z czego co najmniej dwie są w fazie testów klinicznych. Urządzenie stworzone przez założoną w Los Angeles firmę Second Sight zostały zaakceptowane do użycia w kwietniu, zaś drugie, stworzone przez niemiecką firmę Retina Implant AG, ma zostać wprowadzone na rynek nie później niż za miesiąc.

Jednak w przeciwieństwie do innych urządzeń, wymagających kabli, anten oraz innych cewek, urządzenie ze Stanford używa tylko światła podczerwieni, co czyni je małym i wygodnym w użyciu.

Proteza ta jest przeznaczona, by pomóc ludziom cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe oczu takie jak związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej lub zapalenie siatkówki oka. Do niedawna były to główne przyczyny utraty wzroku na świecie, a wg działającej nonprofit grupy Foundation Fighting Blindless, z powodu tych chorób, ponad 1,5 mln osób na całym świecie straciło wzrok.

Komentarze do: Nowe protezy siatkówki pomagają w odzyskiwaniu wzroku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz