Szukaj

Nowe odkrycie może być przełomem w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy odkryli nowy element, który może sam w sobie być celem leczenia w wirusowym zapaleniu wątroby typu C. Leczenia skutecznego w 100%!Chociaż choroba dotyka ponad 170 milionów ludzi na świecie, to leczenie nadal dotyczy jedynie niewielkiego obszaru zmian, które wywołuje wirus.

Jednak według najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Warwick, nowo odkryty element (SL9266) powtarza się we wszystkich wirusach odpowiedzialnych za żółtaczkę typu C.

To odkrycie jest dobrym punktem wyjścia do dalszego, zakrojonego na większą skalę leczenia. Znaleziony punkt to pięta achillesowa wirusa, ponieważ jest podatny na nasze ataki skierowane bezpośrednio w jego kierunku.

Warto zdać sobie sprawę z faktu, iż znajomość tego elementu jest przełomowym odkryciem – kontroluje on zdarzenia krytyczne w najwcześniejszych etapach cyklu życia wirusa. Ta informacja może pomóc w odkryciu, w jaki sposób usunąć go skutecznie z ludzkiego organizmu.

Naukowcy uważają, że punkt jest swego rodzaju koordynatorem sprzecznych procesów, takich jak translacja i replikacja. Te z kolei muszą wystąpić, by wirus mógł rozprzestrzeniać się w organizmie.


Naukowcy z Uniwersytetów w Warwick i Edynburgu, przy współpracy z chemikami, próbują stworzyć lek, który byłby w stanie zablokować ten punkt. Spowodowałoby to u wirusa niemożność przejścia z fazy translacji do fazy replikacji. Innymi słowy, wirus nie potrafiłby się namnażać i infekować kolejnych komórek wątroby.


Odpowiedź immunologiczna komórki w początkowym stadium po zainfekowaniu przyczyniłaby się do usuwania wirusa z organizmu. Leczenie byłoby skuteczne, gdyż wirus nie namnażałby się i wystarczyłoby tylko usunąć zainfekowaną komórkę.

Mimo że wirus charakteryzuje się dużą zmiennością, odkryty punkt jest stałym elementem powtarzającym się w każdej z jego zmodyfikowanych wersji. Patrząc z tej perspektywy, uczeni będą wiedzieć jakie metody zastosować, by bardzo precyzyjnie trafić w czuły punkt wirusa.

- Wirusowe zapalenie wątroby typu C wywołuje coraz większy strach na całym świecie i dodatkowo wzmaga i tak już ogromny popyt na transplantację narządów – mówi profesor David Evans z Uniwersytetu w Warwick.

Jesteśmy na etapie, gdzie pierwsza w kolejce do przeszczepu czeka wątroba uszkodzona wirusowym zapaleniem typu C. Dzisiejsze leczenie nie we wszystkich przypadkach jest skuteczne, dlatego tak ważne jest kontynuowanie badań. Musimy się skoncentrować na znalezieniu odpowiedniej metody, która będzie skuteczna w leczeniu wszystkich odmian wirusa – kontynuuje badacz.

Badania, których fundatorem jest Brytyjska Rada przyznająca fundusze na badania medyczne, zostały opublikowane w magazynie Nucleic Acids Research. Współautorami są Andrwe Tuplin, Madeleine Struthers i David Evans z Uniwersytetu w Warwick oraz Peter Simmonds z Uniwersytetu w Edynburgu.

Komentarze do: Nowe odkrycie może być przełomem w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz