Szukaj

Nowe fakty dotyczące ucha środkowego - konieczność zmiany podręczników

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z King’s College w Londynie odkryli proces formowania się ludzkiego ucha, co pozwoliło im odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dzieci są tak bardzo podatne na wszelkie infekcje ucha, m.in. wysiękowe zapalenie. Praca została ufundowana przez UK Medical Research Council i opublikowana na łamach czasopisma Science.Szacuje się, iż  1/5 dzieci w wieku dwóch lat narażona jest na chorobę ucha, która polega na tym, że w jego środkowej komorze gromadzi się płyn.

Ta część ucha zawiera trzy małe kości, które przenoszą drgania dźwiękowe z błony bębenkowej do ucha wewnętrznego, co daje możliwość słyszenia.

Kiedy więc płyn gromadzi się w tej komorze, kości przestają poruszać się swobodnie, a w rezultacie dochodzi do chwilowej utraty słuchu.

Do tej pory niewiele było wiadomo, dlaczego niektóre dzieci są bardziej podatne na chroniczne problemy z uszami niż inne.

Badania przeprowadzone na myszach odkryły, iż komórki, które wyściełają jamę ucha środkowego, pochodzą z dwóch różnych rodzajów tkanek.

Część wyściółki, która pochodzi z endodermy, pokryta jest rzęskami, które pomagają usunąć zanieczyszczenia z ucha. Druga część pochodzi z komórek grzebienia nerwowego i nie posiada rzęsek, a więc nie jest skutecznie czyszczona. To sprawia, iż część ucha środkowego jest bardzo podatna na zakażenia.


Interesujący jest fakt, że transformacja ucha środkowego w przestrzeń wypełnioną powietrzem wydaje się być różna u ptaków i gadów, które mają tylko jedną kość w uchu. Ssaki mogły wykształcić nowy mechanizm, dzięki któremu powstała przestrzeń wypełniona powietrzem, w której mogą się zmieścić dodatkowe kości.

Oznacza to, że dwa różne typy komórek, które tworzą błonę w otworze ucha środkowego, mogą być związane z rozwojem trzech małych kości, które przewodzą dźwięk.

Dr Abigail Tucker z Department of Craniofacial Development na King’s College London’s Dental Institute, powiedziała, iż badania pomogły w odkryciu nowego mechanizmu w uchu środkowym, identyfikując jednocześnie możliwe powody, dla których jest ono podatne na zakażenia.

- Proces tworzenia się w części ucha środkowego komórek grzebienia nerwowego jest zasadniczo wadliwy, jako że komórki te nie są w stanie wyczyścić skutecznie ucha - mówi dr Tucker.

Odkrycia te są sprzeczne z wszystkim, co do tej pory naukowcy wiedzieli o rozwoju ucha. We wszystkich podręcznikach możemy przeczytać, że wyściółka ucha środkowego jest zbudowana z komórek endodermalnych oraz formowana z rozszerzenia innej części ucha środkowego, trąbki Eustachiusza.

Badacze alarmują: konieczne jest ponowne zredagowanie podręczników, w oparciu o nowe fakty.

Komentarze do: Nowe fakty dotyczące ucha środkowego - konieczność zmiany podręczników

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz