Szukaj

Nowa terapia WZW typu C

Podziel się
Komentarze0

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to jedna z najgroźniejszych chorób wątroby, tak jak marskość albo rak. Terapie na WZW typu C istnieją, a naukowcy stale dokonują kolejnych postępów, dostarczając nowe molekuły antywirusowe. Dotychczasowe prace wykazały, że połączenie dwóch, a nawet trzech tego typu molekuł, skutkuje poziomem wyzdrowienia od 80 do 100%.Natomiast najnowsze badanie udowadnia skuteczność leczenia łączącego lek antywirusowy i eksperymentalną molekułę.

Doświadczenie przeprowadzili uczeni z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA, gdzie WZW C powoduje 15 000 zgonów każdego roku.

Dr Shyam Kottilil mówi: - Przetestowaliśmy rybawirynę i sofosbuvir, czyli eksperymentalny medykament, opracowany przez laboratorium Gilead.

Jako grupa doświadczalna posłużyli pacjenci z chronicznym zapaleniem wątroby C. Lek ma postać doustną. Zażywany przez 6 miesięcy osiągnął 70% poziom wyzdrowienia. Dodatkowo był dobrze tolerowany przez chorych dotkniętych genotypem 1 wirusa zapalenia wątroby C.


Pośród 60 uczestników badania, 50 było czarnych – jest to populacja najbardziej dotknięta przez WZW C, w dodatku zdrowiejąca o wiele gorzej niż pacjenci rasy białej.

Rezultaty tych prób to znaczący postęp, gdyż zarażeni genotypem 1 wirusa oraz osoby rasy czarnej generalnie gorzej odpowiadają na tradycyjne leczenie, które polega na cotygodniowych zastrzykach z interferonu alfa i rybawiryny połączonej z innym lekiem.

Dr Kottilil komentuje: - Rezultaty badania są zachęcające, tym bardziej że znacząca większość uczestników zdecydowanie gorzej odpowiadała na istniejące terapie.

Czynniki, które decydują o złej odpowiedzi na leki przeciwko WZW C, to: płeć męska, rasa czarna, wirus o genotypie 1, silnie uszkodzona wątroba.

Aktualnie terapia WZW C może trwać nawet rok, podczas gdy eksperyment amerykański dobre rezultaty dał już po 6 miesiącach. Poza tym nowa kombinacja była dobrze tolerowana przez uczestników badania, podczas gdy leki klasyczne często wiążą się z ciężkimi skutkami ubocznymi, takimi jak anemia, objawy grypopodobne, depresja.

Komentarze do: Nowa terapia WZW typu C

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz