Szukaj

Nowa szczepionka przeciwko zapaleniu opon mózgowych odnosi spektakularne sukcesy w Afryce

Podziel się
Komentarze0

Liczba przypadków sezonowego zapalenia opon mózgowych w Afryce jest w tym roku najniższa od 10 lat, dzięki nowej taniej szczepionce, opracowanej do walki z tą powszechną chorobą w regionie zwanym „afrykańskim pasem zapalenia opon mózgowych”.WHO informuje, że szczepionka MenAfriVac, którą opracowano dzięki dotacjom z fundacji Bill & Melinda Gates, służy do ochrony przeciwko zapaleniu opon typu A, czyli postaci choroby, która regularnie powoduje epidemie na Czarnym Lądzie.

Dane ze stycznia 2012 do maja 2012 pokazują, że w tym okresie zarejestrowano 9 250 przypadków choroby oraz 857 zgonów, w 18 z 19 afrykańskich państw, które znajdują się pod wzmocnionym nadzorem pod kątem zapalenia opon mózgowych.


Epidemie zapalenia opon mózgowych typu A są regularne w „pasie zapalenia opon mózgowych”, czyli w regionie obejmującym 26 krajów, rozciągającym się od Senegalu do Etiopii.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych, znane jako zapalenie meningokokowe, to poważna infekcja cienkiej wyściółki otaczającej mózg i rdzeń kręgowy, śmiertelna w 50%.

Projekt MVP (Meningitis Vaccine Project) powstał, aby pomóc opracować szczepionkę MenAfriVac. Naukowcy biorący w nim udział mówią, że sezonowe epidemie zapalenia mózgu w Afryce subsaharyjskiej w 2009 zabiły ponad 5 000 osób z 88 000 zarażonych.

WHO mówi, że spadające liczby zarażeń tego roku wynikają z wprowadzenia nowej szczepionki. MenAfriVac kosztuje zaledwie pół dolara za dawkę i jest progresywnie wprowadzana w Afryce od 2010.


Komentarze do: Nowa szczepionka przeciwko zapaleniu opon mózgowych odnosi spektakularne sukcesy w Afryce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz