Szukaj

Nowa odmiana konopi do użytku przemysłu farmaceutycznego

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu Saskatchewan w Kanadzie odkryli proces, w którym Cannabis sativa wytwarza kannabinoidy. Odkrycie pozwoli wyhodować odmiany konopi wolne od tych związków i użyteczne w przemyśle farmaceutycznym.Wyniki badań adiunkta Uniwersytetu Saskatchewan, profesora biologii Jona Page i jego dwóch współpracowników - doktoranta Steva Gagne oraz doktora Jake Stouta - zostały opublikowane 16 lipca na stronie internetowej amerykańskiego periodyku Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Do produkcji kannabinoidów konopia wykorzystuje heksanoilo-CoA syntetazę i cyklazę kwasu oliwetolowego (OAC), której występowanie u roślin stwierdzono po raz pierwszy. Ten rzadki 6-łańcuchowy kwas tłuszczowy jest budulcem złożonych chemicznie i aktywnych farmakologicznie związków.

Żeby stworzyć katalog genów pośredniczących w produkcji kannabinoidów, badacze posłużyli się analizą genomu wyizolowanej komórki trichomu (włoska) – „chemicznej fabryki” występującej u żeńskiej rośliny, na której cienkich jak włos strukturach powstaje np. delta-9-tetrahydrokannabinol, czyli popularne THC.


- Teraz, kiedy znamy ten proces, możemy opracować nowe metody produkcji kannabinoidów z wykorzystaniem drożdży i mikroorganizmów. Jest to alternatywa dla chemicznej syntezy stosowanej dziś w przemyśle farmaceutycznym  – tłumaczy profesor J. Page.

Na świecie jest obecnie znanych ponad 100 kannabinoidów. Odkryto właściwości lecznicze tylko paru. Najpopularniejszym z nich jest silnie psychoaktywny THC, którego używa się także jako środka przeciwbólowego, leku na nudności i brak apetytu.

W Kanadzie ponad 19,000 pacjentów ma prawo do zażywania marihuany i innych leków, zawierających ten narkotyk. Leki te wydawane są na receptę.

Inny kannabinoid – kannabidiol (CBD) ma właściwości antystresowe i ochronne dla układu nerwowego.

Odkrycie przyniesie korzyści m.in. kanadyjskim rolnikom, którzy teraz mogą świadomie wybierać odmiany roślin, w których związki potrzebne do wytwarzania kannabinoidów nie występują. Pozwoli to otrzymać odmiany o zerowej zawartości THC. Obecnie tamtejsze regulacje prawne zabraniają wykorzystywać przemysłowo konopi o 0,3% zawartości narkotyku.

Chociaż konopia jest powszechnie znana jako roślina włóknodajna, w Kanadzie uprawia się ją głównie ze względu na ziarna, bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które znane są ze swoich leczniczych właściwości.

Używa się ich wszędzie, poczynając od mleka nie zawierającego laktozy, przechodząc przez płatki śniadaniowe, przekąski i kończąc na odżywkach dla kulturystów. Z powodzeniem stosuje się je także w kosmetykach do skóry.

Komentarze do: Nowa odmiana konopi do użytku przemysłu farmaceutycznego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz