Szukaj

Nowa generacja leków przeciwzapalnych zwiększy przeżywalność chorych na ciężkie odmiany malarii?

Podziel się
Komentarze0

Aż 25% sięga śmiertelność chorych na malarię. Leki przeciwmalaryczne są skuteczne, ale tylko wtedy, kiedy zostaną podane przed pojawieniem się poważnych objawów klinicznych. Pacjenci z reguły, zgłaszają się do szpitala, gdy choroba jest już rozwinięta, a możliwości leczenia ograniczone. Najnowsze odkrycie naukowców daje jednak nadzieję na większą uleczalność ciężkich postaci malarii.Każdego roku malaria zabija milion osób na całym świecie. Najbardziej narażone na śmierć są dzieci do lat pięciu i kobiety w ciąży - u nich najczęściej dochodzi do uszkodzeń mózgu i wielonarządowych niewydolności.

Pracujący nad problemem malarii naukowcy odkryli, że podanie leków przeciwzapalnych nowej generacji może pomóc w zahamowaniu skutków choroby, jak też zwiększyć przeżywalność w najcięższych przypadkach.


Peptydy IDR, to środki przeciwzapalne nowej generacji. Zostały opracowane przez profesora Roberta Hancock'a z kalifornijskiego uniwersytetu British od Columbia. 

Środek ten, podano myszom zarażonym malarią. Jak się okazało, peptydy IDR zahamowały wytworzenie się stanu zapalnego w mózgach zwierząt i zwiększyły ich szanse na przeżycie.

Leczenie peptydami IDR może być idealne dla krajów rozwijających się. Jak twierdzą badacze, proces wytwarzania tego leku jest tani, a podanie proste. W związku z tym, będzie można wprowadzić go do leczenia, na całym świecie.

Doktor Achtman, z instytutu Infection and Immunity powiedział, że najnowsze odkrycie daje nadzieje na większą liczbę skutecznych terapii malarii, ponieważ pasożyty nie zmieniają zbyt często odporności.

Komentarze do: Nowa generacja leków przeciwzapalnych zwiększy przeżywalność chorych na ciężkie odmiany malarii?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz