Szukaj

Nowa broń przeciwko multiodpornym bakteriom

Podziel się
Komentarze0

Badacze brytyjscy opracowali supermolekulę, która pozwala walczyć z bakteriami, włączając w to także bakterie odporne na antybiotyki. Peter Scott oraz jego zespół badawczy z uniwersytetu w Warwick, zainspirowali się strukturami obecnymi w stanie naturalnym, aby opracować nowe supermolekuły w kształcie śmigła.Wyprodukowane sztucznie po raz pierwszy pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, molekuły te owijają wokół atomu metalu i mają zdolność do gromadzenia się same z siebie, o ile warunki chemiczne, odpowiednie ku temu, zaistnieją.

Obserwujące te molekuły, badacze brytyjscy wpadli na pomysł opracowania nowej klasy „śmigieł”, które będą czyściejsze i bardziej giętkie. Te nowe śmigła zostały ochrzczone „flexicates”.

Jak mówi profesor Peter Scott, który opublikował rezultaty tego projektu w przeglądzie naukowym Nature Chemistry, struktura ta pokazała, że jest w stanie zwalczać zarówno bakterię Escherichia coli klasyczną, jak i gronkowca złocistego odpornego na antybiotyki (MRSA, Methicillin-Resistant Staphylococcus aureus).


Flexikaty mają tę szczególną cechę, iż obracają się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Zachowują się jak mały korkociąg dla leworęcznych, o wiele bardziej skuteczny przeciwko bakterii Escherichia coli oraz przeciwko gronkowcowi MRSA niż ich odpowiednik dla praworęcznych.

Z powodów, które pozostają jeszcze niejasne, niektóre bakterie okazują się bardziej podatne na molekuły „lerworęczne”, a niektóre na molekuły „praworęczne”.

Supermolekuły użyteczne w zwalczaniu wielu chorób

Stworzenie tych „korkociągów” jest bardzo ważnym postępem, ponieważ aż do tej pory, helikaty produkowane w laboratorium były mieszanką dwóch orientacji.

Otwiera się zupełnie nowy koszyk z chemią. Te nowe sztuczne molekuły są giętkie, co oznacza, że skręcając je trochę, możemy użyć ich przeciwko całej serii chorób, nie tylko przeciwko bakteriom odpornym na antybiotyki, takim jak gronkowiec złocisty MRSA, ocenia profesor Peter Scott.

Uzyskując pożądaną orientację, będzie możliwe generalnie zmniejszenie dawki lekarstwa o połowę, a także zredukowanie skutków ubocznych.

Jak precyzuje Radio Canada, długa seria badań klinicznych jeszcze przed nami, które wszystko starannie sprawdzą, zanim flexikaty te zostaną użyte u człowieka. Ale na dzień dzisiejszy, doświadczenia przeprowadzone na robakach wyazały, że toksyczność tych nowych molekuł jest względnie słaba, w porównaniu do ich skuteczności antymikrobowej.

Komentarze do: Nowa broń przeciwko multiodpornym bakteriom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz