Szukaj

Nowa broń przeciwko gruźlicy

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy, którzy testowali nowy typ antybiotyku przeciw multiodpornej gruźlicy, odkryli, że w ciągu dwóch miesięcy stosowania lek usunął bakterie z płynu płucnego u ponad połowy pacjentów. Międzynarodowe badania kliniczne nad eksperymentalnym lekiem delamanid wykazały, że ochotnicy, którzy otrzymali nowy antybiotyk, mieli dużo lepsze wyniki od osób, które przyjmowały standardowe leki.„Okazało się, że konwersja kultur bakteryjnych w plwocinach postępuje znacznie szybciej u pacjentów przyjmujących nowy preparat” - zauważyła Lawrence Geiter, prezes Otsuka Pharmaceutical Co, autorka badania.

Firma Otsuka sfinansowała także badania kliniczne, które odbyły się w siedemnastu różnych ośrodkach medycznych w dziewięciu krajach. "Mamy nadzieję, że lek przez nas testowany okaże się antybiotykiem, który już za pół wieku będzie pomagał wszystkim w walce z gruźlicą”- powiedział Geiter.

Gruźlica powoduje około 1,8 miliona zgonów rocznie; w około 440.000 przypadków wywoływana jest przez bakterie, które uodporniły się na takie leki jak isoniazid i rifampina.

Do tej pory, dla pacjentów z multiodporną gruźlicą rozwiązaniem były terapie składające się z 5-6 dawek silnych leków (często powodujących skutki uboczne). Jednak koszt leczenia sięgał nawet 5000 dolarów.


"Do tej pory zawsze szukano docelowych i niestety w efekcie krótkotrwałych rozwiązań w walce z gruźlicą. Opracowywano leki, które pomagały jedynie na chwilę. Teraz jest szansa na przygotowanie antybiotyku, który będzie odporny na wszystkie szczepy bakterii. To wspaniałe” - podsumował Scott G. Franzblau, dyrektor Tuberculosis Research na Uniwersytecie Illinois w Chicago.

W ostatnim badaniu, zorganizowanym przez World Health Organization, 481 chorym na gruźlicę zaproponowano terapię łączącą konwencjonalne metody z nowym antybiotykiem. Spośród 161 pacjentów, którzy przez dwa miesiące przyjmowali po 100 mg delamanidu dwa razy dziennie, 45% nie miało żadnego śladu bakterii gruźlicy w swoim płynie płucnym.

W grupie 160 pacjentów, którym podawano dwa razy dziennie dawkę 200 mg delamanidu, wskaźnik ten wynosił 42%.  Bakterie z płynu płucnego zniknęły u 30% z 160 ochotników, którym podawano placebo łączone z konwencjonalnymi lekami.

Niestety, w trakcie badań, zanotowano występowanie wielu efektów ubocznych delamanidu: ból głowy, bezsenność i bóle w nadbrzuszu zgłosił co najmniej jeden na pięciu pacjentów. Nudności i wymioty były zgłaszane przez około jedną trzecią chorych, przyjmujących antybiotyk. Należy jednak zauważyć, że rodzaj oraz nasilenie efektów ubocznych były podobne u osób otrzymujących placebo.

W planach są badania, które mają dokładniej przyjrzeć się działaniu delamanidu. Naukowcy tym razem mają zamiar sprawdzić działanie leku (a także ewentualne niepożądane skutki, które wywołuje) na podstawie obserwacji w ciągu dłuższego, sześciomiesięcznego stosowania antybiotyku.

    

Komentarze do: Nowa broń przeciwko gruźlicy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz