Szukaj

Nikotynizm: „odstraszające” przekazy na paczkach papierosów nie odstraszają!

Podziel się
Komentarze0

Od 2011 roku we Francji paczki papierosów muszą zawierać informacje na temat zagrożeń związanych z tytoniem, jak również odrażające zdjęcia, które mają pokazywać palaczom, co ich czeka, jeżeli natychmiast nie rzucą palenia.Jednak według ostatniego raportu opublikowanego przez magazyn Tobacco Control, mimo tych informacji i szokujących zdjęć, młodzi palacze wcale nie mają ochoty na rzucenie swojego nałogu.

Ankieta ta była przeprowadzona pośród młodych Brytyjczyków (11 – 16 lat), w okresie 2008 – 2011. Dla przypomnienia - Wielka Brytania również wprowadziła ostrzeżenia na paczkach papierosów, a więc rezultaty brytyjskiej ankiety mogą przepowiadać rezultaty podobnego sondażu, który mógłby być zrealizowany we Francji.

Od 60% do 75% ankietowanych nastolatków nigdy nie paliło. Reszta to palący regularnie i od czasu do czasu.


Kiedy sondujący poprosili ich o opisanie szokujących zdjęć z opakowań, niecałe 10% z nich sobie przypomniało, że faktycznie zdjęcia te znajdowały się na paczkach. Pamiętano jedynie zdjęcia najbardziej przerażające, przedstawiające próchnicę, płuca chorych na raka czy nowotwór szyi.

Kiedy z kolei zapytano ich o pisemne ostrzeżenia figurujące na przedniej stronie paczek, blisko połowa ankietowanych przypomniała sobie, że „palenie zabija” (47% w 2011 do 58% w 2008).

Jeżeli chodzi o informację „palenie szkodzi poważnie twojemu zdrowiu i zdrowiu twojego otoczenia”, w 2008 roku 41% palaczy ją zapamiętało, a w 2011 – zaledwie 25%.

Naukowcy oceniają teraz, że ostrzeżenia te powinny być jeszcze bardziej widoczne, żeby działały. Tak samo sugerują, że publikacja tych samych „szokujących” zdjęć od 2008 z pewnością złagodziła ich siłę rażenia.

Palacze po prostu już nie zauważają tych ostrzeżeń i zdjęć, gdyż się do nich przyzwyczaili.

WHO ocenia, że teksty i zdjęcia powinny pokrywać co najmniej 50% powierzchni paczki, aby efekt był naprawdę odstraszający.

Komentarze do: Nikotynizm: „odstraszające” przekazy na paczkach papierosów nie odstraszają!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz