Szukaj

Niemieckie Towarzystwo Medyczne zaleca lekarzom używanie placebo

Podziel się
Komentarze0

Po zrealizowaniu bardzo dużego badania nad skutecznością placebo, Niemieckie Towarzystwo Medyczne zaleca teraz lekarzom w swoim kraju, aby używali znacznie częściej takich środków – nawet bez wyraźnego informowania o tym pacjentów.Niemieckie Towarzystwo Medyczne podsumowuje, że te fałszywe pastylki z cukru albo z mąki, okazują się czasami bardziej skuteczne niż prawdziwe lekarstwa.

Poza tym, jak przypomina stowarzyszenie, środkom placebo nie towarzyszą żadne szkodliwe skutki uboczne i mogą one reprezentować terapię ostatniego ratunku dla pacjentów, którzy cierpią z powodu problemu, na który nie istnieją żadne skuteczne rozwiązania.

Przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa Medycznego, doktor Peter Scriba, ocenia, że placebo mogą pomagać pacjentom cierpiącym z powodu lekkiego niepokoju psychicznego, depresji oraz przewlekłych problemów zapalnych, tak samo jak z powodu bólów i astmy.


Eksperci wiedzą już od dawna, że środki placebo mogą prowokować zmiany fizjologiczne u pacjentów, którzy oczekują ulgi. Mózg reaguje również na placebo tak, jakby reagowała na prawidziwe lekarstwa.

Lekarze potwierdzają, iż środki placebo są najskuteczniejsze, kiedy przychodzi pora na uśmierzenie problemu powodującemu subiektywne postrzeganie bólu. Dlatego też placebo mają być nieskuteczne w leczeniu złamań albo raka, na przykład.

Doktor Scriba wyjaśnia, że placebo nie powinny być używane tam, gdzie jest dostępna skuteczna terapia. A także, iż lekarze powinni informować swoich pacjentów, iż otrzymują „niezwyczajne” lekarstwo, ale bez konieczności używania słowa „placebo”.

Komentarze do: Niemieckie Towarzystwo Medyczne zaleca lekarzom używanie placebo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz