Szukaj

Niemcy są zadowoleni ze szpitali

Podziel się
Komentarze0

Której z klinik powinniśmy zaufać i zdecydować się w niej na jakiś zabieg operacyjny? Kiedyś po prostu decydowało się na tą, znajdującą się najbliżej miejsca zamieszkania, lecz obecnie zupełnie powszechnym zjawiskiem są internetowe rankingi, w których szybko możemy sprawdzić na ile poprzedni pacjenci danej placówki oceniają jakość usług medycznych oraz przeczytać ich opinie.


Czterech na pięciu niemieckich pacjentów jest tak zadowolonych z opieki medycznej w szpitalu, że na pewno polecą go innym zainteresowanym. Możliwość oceniania jakości usług w internecie poprzez wyszukiwarkę Biała Lista jest nowością.  Jej bazą są wyniki ankiet przeprowadzonych przez Lokalne Kasy Chorych (AOK),  największa państwową kasę chorych Barmer GEK,  Fundację Bertelsmanna i centralę Niemieckiego Związku Konsumentów.  Badania przeprowadzone zostały na grupie miliona pacjentów, z których 82% jest zdecydowanych na polecenie usług prowadzonych przez niemieckie kasy chorych.

83% pacjentów jest zadowolonych z jakości opieki lekarskiej, a  82% nie ma powodów do narzekań w kwestii poziomu ogólnej opieki w szpitalu. Trochę mniej, bo 79% uważa organizację i usługi za bardzo dobre. W ten sposób ponad dwie trzecie szpitali otrzymało bardzo pozytywną ocenę na poziomie około 80%, około jedna trzecia została oceniona poniżej tej granicy, a 2.5% otrzymało ocenę poniżej 70%.


W bazie szpitali pacjent może zaznajomić się z opinią pacjentów dotyczącą poszczególnych usług prowadzonych przez określone kliniki. Podstawowym i rozstrzygającym pytaniem, na podstawie którego baza jest tworzona, brzmi: Czy mogę zaufać lekarzowi i szpitalowi?

Szef AOK, Jurgen Graalman, zauważa, że jeśli pacjent musi zostać poddany np. operacji kolana, to do wyboru w promieniu 50 kilometrów ma około 100 klinik, które takie zabiegi prowadzą.  W takich sytuacjach pomocna okazuje się właśnie Biała Lista. Spełnia ona również funkcje motywujące do zmian, ponieważ słabsze szpitale dążyć powinny do polepszenia jakości swoich usług, aby znaleźć się na wyższym, czyli bardziej kuszącym miejscu w rankingu.

Graalmann jednocześnie zauważa, że niemieccy pacjenci zbyt często poddawani są operacjom, które właściwie nie mają żadnego uzasadnienia w jego stanie zdrowia.  Niestety coraz więcej operacji biodra, kolan czy kręgosłupa jest przeprowadzana wyłącznie z pobudek finansowych.

Zgodnie z oceną Rolfa- Ulricha Schlenkera, dla pacjentów mniej ważne jest to czy przebywają w pokojach dwuosobowych i czy opieka ze strony szpitala była idealna. Dla chorych najważniejsza jest jakość usług medycznych jakim zostają poddani.


Opracowała:

Manuela Tomala

Komentarze do: Niemcy są zadowoleni ze szpitali

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz