Szukaj

Niebezpieczne narkotyki syntetyczne krążą w Stanach Zjednoczonych

Podziel się
Komentarze0

Substancje syntetyczne, które imitują marihuanę, kokainę oraz inne nielegalne narkotyki, bardzo poważnie zaszkodziły zdrowiu wielu użytkownikom w Stanach Zjedoczonych, wywołując u nich halucynacje, konwulsje, a czasami nawet prowadząc do śmierci. Produkty te czasami są przedstawiane jako esencje albo sole do kąpieli i można je kupić za jedyne 10 dolarów amerykańskich.Wzrost ich popularności odbija się na ostrych dyżurach, gdzie przyjmuje się coraz więcej pacjentów cierpiących z powodu zaburzeń oddechowych na samym początku, kończąc na ekstremalnej paranoi oraz delirium. Objawy te mogą się utrzymywać przez wiele dni.

Badanie zlecone przez Associated Press, przeprowadzone przez American Association of Poison Control Centers, naliczyło już 2 700 przypadków zatrucia od stycznia 2011 roku, przeciwko 3 200 przypadków zatrucia na cały 2010 rok.

W tym tempie, liczba pilnych interwencji medycznych związanych z tymi syntetycznymi narkotykami może wzrosnąć nawet pięciokrotnie na sam koniec roku.

Substacje te pozostają odpowiedzialne za conajmniej dziewięć zgonów w Stanach Zjednoczonych od początku roku. Władze w rzeczywistości mają bardzo poważny problem.

Agencja Drug Enforcement Agency w Stanach Zjednoczonych użyła całej swojej władzy, aby pilnie zakazać używania pięciu produktów chemicznych, stosowanych w produkcji syntetycznej marihuany, odsyłając je do tej samej kategorii co kokaina i heroina.

Producenci przystosowali się jednakże bardzo szybko, wypuszczając na rynek nowe formuły, które odróżniają się od produktów nielegalnych jedynie jedną molekułą.


Narkotyki stosowane w celach leczniczych, wytwarzane w laboratoriach, istnieją przynajmniej od połowy dwudziestego wieku, kiedy to właśnie LSD został przebadany po raz pierwszy. Ale nowe narkotyki istnieją dopiero od kilku lat i przede wszystkim pojawiły się w Europie.


Produkty zazwyczaj produkowane w Chinach, w Indiach i w innych krajach azjatyckich, pojawiły się na rynkach brytyjskich i niemieckich. W ostatnim roku, syntetyczna marihuana – wypuszczona na rynek pod nazwami  takimi jak „K2” albo „Spice” – była substancją najbardziej popularną w Stanach Zjednoczonych.

Tego roku, tendencja idzie w kierunku „soli do kąpieli”, noszącej nazwy takie jak „Purple Wave” albo „Bliss”.

Marihuana syntetyczna jest często zrobiona z wysuszonych liści, które zostały spryskane produktem chemicznym. Wiele z tych produktów zostało wymyślonych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, ale nigdy nie zostały one przetestowane na człowieku.

Fałszywa marihuana jest zazwyczaj palona, ale eksperci potwierdzają, że tak zwany „high” przypomina raczej „odlot” kokainowy albo LSD. Sole do kąpieli, jeśli chodzi o nie, są substancjami chemicznymi, skrystalizowanymi, przeznaczonymi do wciągania nosem, do połykania albo do wypalania. Zawierają one bardzo silne stymulanty: metylenodioksypyrowaleron (MDPV), oraz mefedron, które naśladują kokainę, LSD oraz metamfetaminę.

Od początków 2011 roku, centra antyzatruciowe odebrały 1 300 telefonów dotyczących syntetycznej marihuany, przeciwko 2874 telefonom na cały 2010 rok. Jeśli chodzi o „sole do kąpieli”, wygenerowały one 1 400 telefonów przez pierwsze trzy miesiące 2011 roku, przeciwko 301 telefonom na cały 2010 rok.

Pewien ekspert wyjaśnia, że konsumenci często uważają, że produkty te są nieszkodliwe, ponieważ można je zazwyczaj dostać w wolnej sprzedaży, nawet jeśli często na etykietkach widnieje ostrzeżenie „nieprzeznaczone do użytku dla ludzi”.

Komentarze do: Niebezpieczne narkotyki syntetyczne krążą w Stanach Zjednoczonych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz