Szukaj

Nie czujesz żadnych zapachów? Nowa terapia przywracająca zmysł węchu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcom udało się przywrócić myszom laboratoryjnym zdolność czucia zapachów. Jest to pierwsza udana tego typu próba, która być może przełoży się w przyszłości na opracowanie skutecznej terapii całkowitej utraty węchu, znanej jako anosmia.Uszkodzenie komórek węchowych – rzęsek – jest przyczyną nie tylko anosmii, ale również i wielu innych chorób. Sukces naukowców ze szkoły medycznej Uniwersytetu Michigan może doprowadzić do odnalezienia leków również i na te schorzenia.

Myszy, na których przeprowadzano testy, cierpiały na defekt utraty rzęsek powiązany z proteiną IFT88. Osobniki te mają zwykle osłabiony apetyt i szybciej umierają przez wzgląd na niedożywienie. Uszkodzenie genów IFT88 u ludzi również kończy się śmiertelnie.


Naukowcom udało się umieścić zdrowe geny IFT88 w komórkach myszy, poprzez zainfekowanie ich wirusem przeziębienia zawierającym normalną sekwencję DNA.

Już po 14 dniach od ukończenia trzydniowej terapii myszy przytyły o 60%, co jest oznaką powrotu prawidłowego apetytu. 

Aktywność neuronów odpowiedzialnych za zmysł węchu również wróciła do normy, co sprawdzono podając myszom octan amylu, znany powszechnie jako olejek bananowy.

„Na poziomie molekularnym, nieobecne do tej pory funkcje zostały przywrócone,” podsumował jeden z autorów publikacji, dr Jeffrey Martens.

Autorzy artykułu opublikowanego w ostatnim wydaniu Nature Medicine otwarcie przyznają, że miną jeszcze lata, zanim ich środek zostanie dostosowany do ludzi. Prawdopodobnie, działać będzie raczej na osoby z wrodzoną anosmią niż nabytą.

Genetyczna przyczyna utraty węchu jest bowiem innej natury niż anosmia spowodowana starością, urazem głowy czy chronicznym zapaleniem zatok.

Komentarze do: Nie czujesz żadnych zapachów? Nowa terapia przywracająca zmysł węchu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz