Szukaj

Neuromonitoring – bezpieczeństwo podczas operacji tarczycy!

Podziel się
Komentarze5

W chwili obecnej jeśli zaistnieją wskazania do operacji gruczołu tarczowego (tarczycy)  są to wskazania do całkowitego usunięcia tego gruczołu, lub jednego z jego płatów. Częściowe resekcje odeszły do lamusa, ponieważ pozostawienie części gruczołu prowadzi do wznowy choroby zasadniczej.

Neuromonitoring – bezpieczeństwo podczas operacji tarczycy!

Zabiegi chirurgiczne w obrębie tarczycy są zaliczane do trudnych ze względu na bliskość gruczołu względem nerwów krtaniowych i strun głosowych. Są one czułe na każdy ruch w swoim otoczeniu, stąd duże zagrożenie utratą głosu lub zmianą jego barwy. Neuromonitoring sprawia jednak, że zabiegi te są o wiele bezpieczniejsze dla Pacjenta – mówi Roman Kuśnierczyk, chirurg Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Szpital św. Rafała został pierwszym prywatnym szpitalem w województwie Małopolskim, w którym wykorzystywany jest system śródoperacyjnego monitorowania nerwów – neuromonitoring. Jego zastosowanie umożliwia precyzyjną lokalizację nerwów krtaniowych, pozwalając tym samym na zminimalizowanie ryzyka powikłań związanych z operacjami tarczycy – w tym tych najbardziej traumatycznych, utraty głosu lub utraty mowy z towarzyszącą jej dusznością.

Neuromonitoring – chirurg w roli sapera?

- Neuromonitoring wykorzystywany podczas zabiegów chirurgicznych w obrębie tarczycy i neurochirurgicznych to kolejna rewolucja w medycynie - mówi dr Kuśnierczyk. - Urządzenie z punktu widzenia operatora jest rewelacyjne. Składa się z sondy – czujnika, który jest bardzo cienkim patyczkiem oraz 2 elektrod obwodowych, które są wprowadzane pod skórę pacjenta w okolicach obojczyka. Sondowanie za pomocą urządzenia pozwala nam dokładnie obejrzeć miejsce chirurgicznej ingerencji przez zabiegiem. Możemy dokładnie zlokalizować nerwy krtaniowe. Sondowanie można porównać, nieco żatrobliwie, do pracy sapera poszukującego miny, a tym samym bezpiecznej dla siebie i swoich współtowarzyszy, ścieżki. Przy neuromonitoringu lekarz podobnie – szuka miejsca przejścia obok nerwu, tak by go nie poruszyć, nie przeciąć lub zbytnio nie pociągnąć. Mamy zatem możliwość ustalenia linii  działań chirurgicznych, które nie będą stanowiły zagrożenia dla pacjenta. W chwili obecnej, najważniejszym wskazaniem do neuromonitoringu są przypadki reoperacji tarczycy oraz operacje z podejrzeniem o zmiany nowotworowe.


Mniejsze prawdopodobieństwo utraty głosu

- Neuromonitoring pozwala zapobiec licznym powikłaniom, do których może prowadzić uszkodzenie nerwów, takim jak: chrypka, przejściowy bezgłos, a w najcięższych wypadkach nawet stała utrata mowy z dusznością.
Jest również istotnym elementem pracy chirurgów, gdyż niemal każdy Pacjent ma nieco inną anatomię w obszarze gruczołu tarczycowego. Zmienność w przebiegu ułożenia nerwów krtaniowych podnosi trudność operacji tarczycy i przytarczyc. Uszkodzenia nie zawsze są wynikiem błędu lekarza. Najczęściej są one powodowane przez samo naruszenia struktur wokół nerwów krtaniowych. Samo przemieszczenie w obrębie struktur może spowodować kłopoty z mówieniem. Z reguły po jakimś czasie przemieszczone struktury wracają na swoje miejsce – pacjentowi wraca głos, lecz nie zawsze jest on taki sam, jak przed zabiegiem
– mówi dr Kuśnierczyk ze Szpitala św. Rafała.

Totalna resekcja tarczycy

- Chirurgia w ramach leczenia tarczycy i przytarczyc bardzo się rozwija, zarówno na polu medycznych możliwości, jak i coraz większej ilości pacjentów. Osobnym tematem jest nadczynność przytarczyc, które mogę prowadzić do osteoporozy,  leżą one bezpośrednio na nerwach krtaniowych, skuteczna i bezpieczna operacja tych gruczołów możliwa jest tylko pod kontrolą neurominitoringu. Uszkodzenie nerwów krtaniowych jest trwałe, a medycyna nie znalazła leku ani sposobu na odwrócenie skutków ich uszkodzenia. Obecnie standardem w wykonywaniu zabiegów związanych z leczeniem chorób tarczycy i przytarczyc jest totalna resekcja gruczołu. Oczywiście jest to skutek wieloletnich obserwacji pacjentów, którzy kilkanaście i więcej lat temu mieli operacje częściowe w tym zakresie. W Szpitalu św. Rafała operujemy tak, by dać gwarancję pacjentowi, że problem tarczycy nie pojawi się ponownie w jego życiu. Tym bardziej, że współczesna medycyna w zakresie farmakoterapii daje szansę na całkowicie normalne i zdrowe życie bez tarczycy – kończy dr Kuśnierczyk.

Komentarze do: Neuromonitoring – bezpieczeństwo podczas operacji tarczycy! (5)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 09-07-2021 03:06

swinska tarczyca hormon covid koronavirus SARS sprzedam leki

1

"T3 to hormon tarczycy, który zmniejsza stan zapalny i może zapobiec niewydolności płuc. Dwóch pacjentów z COVID-19 ze stanu Minnesota w USA otrzymało go przez rurkę do oddychania i w zaskakująco szybki sposób wyzdr... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 26-06-2018 11:28

Ekstrakt swinskiej tarczycy na niedoczynnosc suplement diety Thyroid Thiroyd NDT tarczyca hashimoto

3

Naturalne rozwiązanie dla syntetycznych hormonów tarczycy. Potoczna "świnka" jest zdrowa, skuteczna i tania. Mam sprowadzany z Tajlandii suplement diety Thiroyd 1000 tabletek po 60 mg. Sprzedaję po 180zł + 2... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 20-12-2020 13:30

Thyroid TR Thiroyd Thailand medicines hormonal supplement sale

1

Dear All I still do have stock of Thiroyd, Thyroid TR and Thyroid S (boxes 1000’s and 500’s). Charging now us$1 per pill. Registered postage $5, takes 2-3 weeks. I do have Barclays in the UK, as well bank accounts in... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze