Szukaj

Naukowcy odkryli nowy marker występujący przy zaawansowanym zwłóknieniu dróg żółciowych oraz raku dróg żółciowych

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy GW - Jeffrey M. Bethony, profesor nadzwyczajny mikrobiologii, immunologii i medycyny tropikalnej, oraz Paul Brindley, profesor mikrobiologii, immunologii i medycyny tropikalnej w GW School of Medicine and Health Sciences, wspólnie z kolegami z Khon Kaen University w Tajlandii, ustalili, że w osoczu Interleukin-6 (IL-6) znajduje się czuły i specyficzny marker specjalizujący się w wykrywaniu zaawansowanego zwłóknienia dróg żółciowych oraz raka dróg żółciowych pochodzących z zakażenia azjatyckimi płazińcami (Opisthorchis viverrini).Badanie zatytułowane „Podwyższone stężenie IL-6 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zaawansowanego zwłóknienia dróg żółciowych u osób zarażonych przez Opisthorchis viverrini”, zostało opublikowane w czasopiśmie PLoS Neglected Tropical Diseases.

Odkrycie to jest niesamowitym krokiem do przodu, napawającym nadzieją naukowców oraz mieszkańców północno-wschodniej Tajlandii (Isaan), a także okolic południowej Azji, gdzie szacuje się, iż około 10 000 000 osób jest zarażonych Asian Liver Fluke, które wiedzie prym jako przyczyna powstawania raka u ludzi w tym regionie.

Opisthorchis viverrini to inaczej takson przywry przenoszony przez żywność w płetwach, skórze i mięśniach ryb. Do zakażenia dochodzi, gdy człowiek zje surową bądź niedogotowaną rybę zakażoną tym taksonem. Podczas gdy infekcja może zostać wyleczona chemioterapią, czynniki środowiskowe i kulturowe regionu silnie sprzyjają rozwojowi infekcji, co w efekcie przyczynia się do rozwoju raka dróg żółciowych.


Północno-wschodni region Tajlandii bije rekordy pod względem liczby osób z rakiem dróg żółciowych. Stwierdzenie, że osocze IL-6 wiąże się ze zwłóknieniem dróg żółciowych, co najczęściej poprzedza rozwój komórek rakowych w tym miejscu, zostało przebadane przez naukowców z Khon Kaen Cholangiocarcinoma Cohort, największego na świecie centrum badań nad rakiem tego typu oraz przez NIH. Projekt został sfinansowany przez  George Washington University oraz Khon Kaen University.


W badaniu tym, naukowcy odwiedzili niemalże 4000 osób zamieszkujących obszary wiejskie w Tajlandii, gdzie przeprowadzono „masowe” badania USG, mające na celu odkrycie początkowego włóknienia dróg żółciowych oraz raka. Wyniki te porównywano z wynikami poziomu IL-6 w organizmie. Badanie to zostało przeprowadzone we współpracy z doktorami: Banchob Sripa, Bandit Thinkhamrop, Eimorn Mairiang, a także Thewarach Laha z Khon Kaen University School of Medicine and School of Public Health.

Dzięki identyfikacji markera, Tajskie Ministerstwo Zdrowia Publicznego mogło nakazać rozpoczęcie testów w kierunku poziomu IL-6 w osoczu u wszystkich osób pomiędzy 20 a 60 rokiem życia, w endemicznych regionach Isaan, aby wykryć indywidualne predyspozycje do wystąpienia raka dróg żółciowych. W konsekwencji, ministerstwo planuje wspomóc działania na rzecz wczesnego wykrywania raka, a co za tym idzie - stworzyć możliwości rozpoczęcia skuteczniejszej terapii.

Zazwyczaj rak dróg żółciowych jest wykrywany bardzo późno, co skutkuje bardzo wysokim stopniem śmiertelności. Teraz, gdy zidentyfikowaliśmy IL-6 w osoczu, mamy nadzieję, że przyczynimy się do wcześniejszego wykrywania choroby, co w efekcie może ocalić życie wielu osób - powiedział Jeffrey M. Bethony, profesor nadzwyczajny mikrobiologii, immunologii i medycyny tropikalnej w GW SMHS.


Komentarze do: Naukowcy odkryli nowy marker występujący przy zaawansowanym zwłóknieniu dróg żółciowych oraz raku dróg żółciowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz