Szukaj

Naprawdę szkodliwa dekoracja: ten wzór dywanika może wywołać chorobę morską

Podziel się
Komentarze0

Niektóre dywaniki są po prostu brzydkie. Inne  po prostu powiększają optycznie pomieszczenia. Ale widok tego szczególnego biało-czarnego wzoru na dywaniku naprawdę może sprawić, że niektórzy ludzie źle się poczują. Tak, stwierdzają badacze Andrea Bubka i Frederick Bonato z Saint Peter's College, którym zresztą poświadaczają ich koledzy.Zespół ten ostatnio bowiem obserwował zjawisko „wywołującego chorobę morską dywanika”. Patrzenie na zdjęcia dywanika o biało-czarnym wzorze przez pięć minut sprawia, że ludzie mają objawy choroby lokomocyjnej, jak stwierdziło badanie opublikowane w naukowym przeglądzie Perception.

Byliśmy zaskoczeni tym jak szybko ludzie doświadczali tych objawów – w ciągu pięciu minut, powiedział główny autor tych prac, Frederick Bonato, który jest profesorem psychologii na Saint Peter's College w Jersey City w Stanach Zjednoczonych.

Wzór dywanika nie poruszał się, ludzie się nie poruszali, ale donosili oni o tym, że czują się, jakby się ruszali i mieli chorobę lokomocyjną. Ale skąd w ogóle pomysł na badania  nad dywanikiem o właściwościach „prowymiotnych”?

Jak się okazuje, badacze ci zazwyczaj pracują nad chorobą lokomocyjną. Ale ich brytyjski kolega kupił kiedyś nowy dywanik z wzorem powtarzających się czarno-białym kwadratów. Kiedy tylko dywanik ten znalazł się u nich w domu na podłodze, natychmiast jego żona i on mieli zawroty głowy, mdłości, dezorientację. Mieli nawet bóle głowy jedynie patrząc na ten wzór kwadratów. Tak samo czuli się ich goście.


Małżeństwo w końcu zdecydowało się pozbyć dywanika z domu. Ponieważ objawy tych ludzi w odpowiedzi na nowy dywanik przypominały chorobę lokomocyjną, badacze zdecydowali się przeprowadzić pewien eksperyment.


Dlatego też zebrali 22 studentów, neurologicznie zdrowych ludzi, których następnie poprosili o rzucenie okiem na zdjęcie dywanika albo na szary plakat, w pozycji siedzącej. Studenci patrzyli na obrazki przez pięć minut, a następnie dwa dni później przyjrzeli się innym obrazkom, również przez pięć minut.

Przed i po oglądaniu tych zdjęć, studenci wypełniali ankietę na temat choroby lokomocyjnej, która miała ocenić jak się czują. Jak się okazało, oceniali oni swoje odczucia choroby lokomocyjnej jako silniejsze, kiedy patrzyli na dywanik. I wtedy też czuli się gorzej i bardziej oszołomieni, w porównaniu do szarego plakatu.

Profesor Bonato mówi, że nie wiedzą dokładnie, dlaczego właściwie taki dywanik powoduje takie wrażenia wywracania żołądka na drugą stronę, ale wiedzą, że tak wysoki kontrast – czarne i białe – a także powtrzający się wzór, mogą prowadzić do pojawienia się objawów choroby.

Inne badania wykazały, że niektóre wzory paskowe albo w szachownicę mogą również dać wrażenie ruchu i pozostawiać ludzi z wrażeniem choroby morskiej, w momencie kiedy siedzą albo leżą. Tego rodzaju wzory mogą sprawiać również, że ludzie się czują zmęczeni albo po prostu czują zmęczenie oczu.

A niektóre powtarzające się wzory są znane z tego iż powodują stres wzrokowy, a nawet napady padaczki, podkreśla jeszcze profesor Frederick Bonato. Niektóre z tych wzorów wyglądają „podejrzanie podobnie” do wzoru na wyżej wspomnianym dywaniku, jak napisali badacze w podsumowaniu do swojego eksperymentu.

Aby uniknąć konieczności zażywania aviomarinu kiedy następnym razem kupujesz dywanik, uważaj po prostu na to, co kupujesz, sugerują badacze. Przyjrzyj się temu przez chwilę i poczekaj, czy nie wywołuje to u ciebie objawów choroby lokomocyjnej.

Komentarze do: Naprawdę szkodliwa dekoracja: ten wzór dywanika może wywołać chorobę morską

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz