Szukaj

Najgorszy w historii tytuł artykułu naukowego

Podziel się
Komentarze0

Artykuł ten z całą pewnością zasługuje na miano najgorzej zatytułowanej publikacji naukowej, jaka kiedykolwiek została opublikowana przez znany przegląd naukowy, ogłasza z przekonaniem internetowa strona IO9. I nie bez kozery.Tytuł ten pojawił się na stronie Plos One (przegląd pozwalający na czytanie artykułów online) i brzmi: „Pogłębiona analiza kupy: dystrybucja schistosoma mansoni i ankylostomoses w ludzkim kale”.

Uwaga czytelników gwarantowana, nawet jeśli zawartość zainteresuje jedynie biologów i wyspecjalizowamych lekarzy, którzy wiedzą, że za tymi mądrymi terminami kryją się pasożyty jelitowe ewolujące w ludzkim kale i zabijające tysiące ludzi każdego roku.

Choroba tropikalna pomijana w badaniach, jak piszą autorzy artykułu.

Według nich, głównym problemem w rozpoznawaniu tego typu infekcji jest to, iż ciężko jest homogenizować próbki kału.

Dlatego też sami uczeni zebrali ekskrementy od 222 mieszkańców wiejskiego regionu na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a następnie podzieli te odchody na 4 partie, aby badać porównywalne próbki.

Czytelnicy pragnący zgłębić ten temat z łatwością mogą znaleźć go pod następującym adresem: http://www.plosntds.org/article/info:doi/10.1371/journal.pntd.0001969.

Dorzućmy jeszcze, że zdaniem strony Irrelevant Process, magazyn Plos to bardzo poważny i wiarygodny przegląd, ale Plos One mu nie dorównuje, głównie z powodu innych zasad regulaminu publikowania i zatwierdzania treści.

Jeden z autorów mówi: przeczytałem kilka dobrych artykułów na Plos One, ale jest tam także sporo głupot – ok. 70% proponowanych tam artykułów jest dopuszczanych do publikacji.

Być może to właśnie wyjaśnia prowokacyjny tytuł, zatwierdzony przez naukowy – bądź co bądź - przegląd.

Komentarze do: Najgorszy w historii tytuł artykułu naukowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz