Szukaj

Możesz leczyć się taniej! Dowiedz się więcej o lekach

Podziel się
Komentarze0

Nadeszła jesień. Za oknem ciemno, szaro i zimno. A my, jak co roku o tej porze, mimo podwójnej warstwy ubrań, ciepłej kurtki i czapki, złapaliśmy przeziębienie. Czym prędzej udajemy się do lekarza, a następnie z plikiem recept do najbliżej apteki. Tam mina nam rzędnie, bo okazuje się, że aby wykupić wszystkie zalecane specyfiki, musimy zostawić sporą część zawartości naszego portfela.


Sytuacja powtarza się za każdym razem, gdy zły stan zdrowia bliskich powoduje nadwyrężenie dla naszych kieszeni. Czy można te wydatki jakoś ograniczyć? Z odpowiedzią spieszy organizowana przez portal olekach.pl oraz IFMSA Poland kampania społeczna „Możesz leczyć się taniej! Dowiedz się więcej o lekach”. Jej celem jest promowanie możliwości obniżenia kosztów leczenia poprzez zakup zamienników leków.

Czym są owe zamienniki i skąd się wzięły?

Pod pojęciem zamiennika - lub inaczej leku generycznego (odtwórczego) - rozumiemy środek, który jest identyczny pod względem dawki, formy, bezpieczeństwa, siły działania, drogi podania i jakości, co lek oryginalny1. Powstaje przez skopiowanie formuły i składu pierwotnego leku i zostaje wprowadzony na rynek pod inną nazwą handlową. Od swojego pierwowzoru różni się jedynie ceną – od 20% do 90% niższą. Weźmy prosty przykład: za 6 tabletek popularnego leku przeciwbólowego – paracetamolu – u jednego producenta zapłacimy 2,40 zł, u drugiego już 6,99 zł2, czyli niemalże trzykrotnie więcej. Wybierając tańszy odpowiednik zaoszczędzimy 4,59 zł na opakowaniu.


- Mało kto wie, że farmaceuta ma obowiązek poinformowania pacjenta o możliwości zakupu tańszego odpowiednika leku – mówi Magdalena Cerbin, magister farmacji z zespołu olekach.pl – Prawo gwarantuje pacjentom wybór. Warto z niego korzystać. Tańsze odpowiedniki istnieją zarówno dla preparatów wydawanych z przepisu lekarza, jak również tych dostępnych bez recepty. Chcemy podnieść świadomość pacjentów w tym zakresie – dodaje Ewelina Zuba, studentka medycyny, koordynatorka kampanii z ramienia Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Akcja ma zasięg ogólnopolski, ze szczególnym uwzględnieniem miast, w których działają wyższe uczelnie medyczne. W kampanię zaangażowali się studenci i młodzi lekarze zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny oraz portal olekach.pl, największa w polskim internecie wyszukiwarka zamienników leków. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Dotacje na innowacje”.

Komentarze do: Możesz leczyć się taniej! Dowiedz się więcej o lekach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz