Szukaj

Miłość do słodkiego smaku oznacza słodszą osobowość?

Podziel się
Komentarze0

W końcu, dobra nowina dla miłośników słodkiego smaku (po amatorach kawy i amatorach czekolady będą się cieszyć ci, którzy po prostu lubią słodko zjeść). Albowiem, jak stwierdzają naukowcy, ludzie, którzy lubią słodkie smaki, mają także „słodszą naturę”.


Psychologiczne badania zastanowiły się, czy może istnieć jakiś związek między naszymi preferencjami smakowymi a naszymi cechami osobowości.

Wszyscy wiemy, że ludzie mają tendencję do używania metafor związanych ze smakiem, w codziennym życiu, do opisywania charakteru albo do nadawania przezwisk. Szczególną popularnością cieszą się metafory „słodkie”: pączuszku, cukiereczku... Jak również, często używamy słowa „słodki”, aby opisać kogoś, kto jest miły, przyjacielski, uroczy, opiekuńczy, rozczulający, kto robi miłe rzeczy dla innych.

Nikt nie nazwie nikogo, kto jest dobry, „słonym” czy też „ostrym”. Ta osoba jest zazwyczaj słodka, poza wszelkimi innymi przymiotnikami, które mogą być tu użyte.

Ale, czy ludzie, którzy mają tendencję do słodkiego, rzeczywiście w codziennym życiu przejawiają „słodkie” zachowania oraz „słodkie” cechy charakeru? Innymi słowy, jak się ma jedno do drugiego?


Na pozór, tak. W pewnym badaniu, 55 uczniów szkoły średniej określiło swoje preferencje związane z 50 różnymi typami pożywienia, w pięciu głównych typach smaków: słodki, kwaśny, gorzki, słony, ostry. Uczniowie odpowiedzieli również na pytania dotyczące ich udogodowości.

Słodki smak był związany z większym poziomem ugodowości, co oznacza tendencję do bycia przyjaznym, skłonności do współpracy, oraz umiejętność współczucia.

W innym badaniu, 55 studentów dostało przypadkowo słodkie jedzenie (czekolada mleczna), jedzenie niesłodzone (krakers), albo w ogóle nic nie dostali. Kiedy badacze następnie poprosili ochotników, aby pomogli profesorowi, wtedy wszystko wyszło na jaw.

Studenci, którzy dostali słodką przekąskę, byli bardziej skłonni do pomocy, w porównaniu do dwóch pozostałych grup.

Być może pociąg do słodkiego ujawnia więcej na temat twojej osobowości niż ci się to wydaje.

Badacze jednak jeszcze muszą sprawdzić, czy można potwierdzić takie same powiązania z innymi smakami i cechami charakteru. Czy ktoś, kto lubi ostre jedzenie, też jest „ostry”? I co wogóle miałoby to znaczyć? Czy ktoś, kto lubi zjeść na kwaśno, ma kwaśną osobowość? Czy też ludzie, którzy przyjmują „wrogą” postawę, uwielbiają gorzką kawę?

Badanie to ukazało się w naukowym Journal of Personality and Social Psychology.

Komentarze do: Miłość do słodkiego smaku oznacza słodszą osobowość?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz