Szukaj

Mężczyźni z tłuszczem trzewnym zagrożeni osteoporozą

Podziel się
Komentarze0

Otyłość brzuszna, czyli trzewna, jest czynnikiem ryzyka utraty masy kostnej i siły kości u mężczyzn, jak wynika z badania przedstawionego na corocznym spotkaniu naukowym Radiological Society of North America (RSNA).Dr Miriam Bredella, radiolog z Massachusetts General Hospital w Bostonie, wyjaśnia: mężczyźni powinni być świadomi tego, że nadmiar tłuszczu na brzuchu nie tylko zagraża zdrowiu ich serca i prowadzi do rozwinięcia się cukrzycy, ale także przyczynia się do utraty kości.

Jak podają dane National Center for Health Statistics, ponad 37 mln Amerykanów płci męskiej powyżej 20 roku życia jest otyłych. Przypadłość ta wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi (choroby serca, cukrzyca, wysoki cholesterol, astma, bezdech senny, choroby stawów).


Dr Bredella dodaje: do tej pory uważano, że mężczyźni z nadwagą są mniej zagrożeni utratą kości. Wiele badań nad osteoporozą skupiło się jedynie na kobietach. Myśleliśmy, że mężczyźni, szczególnie ci otyli, są względnie chronieni przed utratą kości. Ale tłuszcz tłuszczowi nierówny.

Tłuszczowa tkanka podskórna, jak sama nazwa wskazuje, leży tuż pod skórą. Ale tłuszczowa tkanka trzewna to tłuszcz znajdujący się głęboko pod tkanką mięśniową w jamie brzusznej. Genetyka, dieta oraz aktywność fizyczna to czynniki determinujące poziom tłuszczu trzewnego.

Nadmiar tej tkanki uznawany jest za wyjątkowo niebezpieczny, ponieważ poprzednie badania powiązały ją z większym ryzykiem choroby serca.

Dr Bredella ze swoim zespołem przyjrzała się 35 otyłym mężczyznom, w wieku średnio 34 lata i średnim indeksem BMI 36.5. Techniką CT zmierzono im tkankę tłuszczową na brzuchu, biodrach i pośladkach. Wzięto także pomiary tkanki mięśniowej. Technika FEA (ang. finite element analysis) pozwoliła ocenić siłę kości oraz przewidzieć faktor ryzyka.

Komentarze do: Mężczyźni z tłuszczem trzewnym zagrożeni osteoporozą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz