Szukaj

Metformina i rozyglitazon najlepiej zwalczają cukrzycę typu 2 u dzieci?

Podziel się
Komentarze0

Kontrolowanie cukru we krwi u nastolatków i u dzieci z cukrzycą typu 2 jest najskuteczniejsze przy użyciu metforminy oraz rozyglitazonu łącznie, w porównaniu do samej metforminy albo metforminy i zmianami w stylu życia. Tak stwierdzili amerykańscy badacze w artykule opublikowanym w New England Journal of Medicine.Kontrola cukru we krwi znana jest również jako kontrola poziomu glikemii albo kontrola glukozy we krwi.

Naukowcy podkreślają, iż tak naprawdę jest bardzo niewiele wiarygodnych danych na temat leczenia młodych pacjentów z tą postacią choroby, mimo że zachorowalność rośnie w ostatnich latach.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci, prewalencja cukrzycy pośród amerykańskich dzieci wzrosła w sposób znaczący.

W omawianym badaniu, badacze porównali skuteczność trzech różnych strategii terapeutycznych stłużących do uzyskania stałej kontroli glikemii u pacjentów cukrzycowych, którzy zostali ostatnio zdiagnozowani z cukrzycą typu 2.

Obserwacją objęto więc 699 pacjentów w wieku od 10 do 17 lat, którzy na początku byli leczeni samą metforminą (1000 mg, dwa razy dziennie). Kiedy u pacjentów poziom hemoglobiny glikowanej sięgnął poziomu <8%, pacjenci zostali podzieleni na trzy grupy, w sposób przypadkowy.


Pierwsza grupa była w dalszym ciągu leczona samą metforminą. Druga grupa zażywała metforminę oraz rozyglitazon razem (4 mg dwa razy dziennie). Trzecia grupa zażywała metforminę i miała zmienić styl życia (dieta, osiągnięcie idealnej wagi, aktywność fizyczna).

Badacze przyglądali się przede wszystkim utracie kontroli nad poziomem glikemii w ciągu sześciu miesięcy trwania tego badania. Autorzy projektu wyjaśniają, że najskuteczniejsze okazało się połączenie dwóch leków, czyli metforminy oraz rozyglitazonu.

Przypomnijmy jeszcze, że zastosowanie rozyglitazonu, znanego również pod nazwą Avandia, spadło gdzieniegdzie na świecie, a to z powodu działań niepożądanych na poziomie serca i układu krążenia (skutki uboczne związane są ze stosowaniem tego leku w kombinacji z TZD, thiazolidinedion) u dorosłych pacjentów.

W aktualnym badaniu, badacze odkryli, że metformina sama w sobie oferuję niekompletną i niesatysfakcjonującą terapię dla wielu dzieci z cukrzycą typu 2. Zmiany w stylu życia również okazały się nieskuteczne na wystarczającym poziomie dla wielu pacjentów.

Co oznacza, odkrycie tej idealnej kombinacji metformina-rozyglitazon jest znaczące, tym bardziej że thiazolidinedion wiąże się ze skutkami ubocznymi u dorosłych pacjentów.

Komentarze do: Metformina i rozyglitazon najlepiej zwalczają cukrzycę typu 2 u dzieci?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz