Szukaj

Merlin jest swatem, a nie magiem

Podziel się
Komentarze0

Badacze z Johns Hopkins odkryli rolę protein powiązanych z rakiem układu nerwowego. Badanie ukazało się w magazynie Cell. Opisują w nim aktywność proteiny Merlin, występującej u muszki owocówki, której odpowiednikiem u ludzi jest NF2.Jest to znany supresor nowotworowy, który pod wpływem mutacji może powodować nerwiakowłókniakowatość.

Proteina Merlin (ang. Moesin-Ezrin-Radixin-Like Protein) już wcześniej była znana z tego, że wpływa na fukcję proteiny Hippo, ale związek ten nie był do końca jasny.

Wcześniej zaś odkryto, że Hippo sprawia, iż części ciała muszek owocówek są proporcjonalne, a jej brak powoduje nadmierny wzrost organów.

Dr Duojia Pan, autor badania, wyjaśnia: - Teraz wykazaliśmy, że Hippo i Merlin wchodzą w interakcję, aby rozpocząć łańcuch wydarzeń, które kontrolują wzrost wielu tkanek. Jest to ważne, gdyż dysfunkcje tego łańcucha nie tylko wpływają na wzrost i rozwój, ale też mogą prowadzić do raka i innych guzów.


W nowym badaniu dr Pan udowodnił, że Merlin działa jak „swat”, pomagając genowi Hippo w odnalezieniu jego docelowej proteiny, znanej jako Warts.

Merlin po prostu utrzymuje Warts we właściwej części komórki, a bez niego nieaktywne kopie Warts mogą sobie swobodnie pływać w wodnym środowisku komórki, podczas gdy Hippo oczekuje na nie na zewnętrznej otoczce komórki.

Merlin, który również mieści się na zewnętrznej otoczce komórki, aranżuje te spotkania, łącząc się w Warts, tak aby ta także pojawiła się na zewnętrznej otoczce komórki.

Eksperyment na ludzkich komórkach udowodnił, że takie same zjawisko zachodzi między ludzkimi odpowiednikami Merlina i Warts. U ludzi, kiedy NF2 nie działa właściwie, skutkuje to rozwojem guzów, a przede wszystkim nerwiakowłókniakami typu II.

Te nienowotworowe guzy mogą uciskać nerwy w mózgu i rdzeniu kręgowym, powodując utratę słuchu i wzroku. Ponieważ proteiny w sieci Hippo działają podobnie u muszek i ludzi, naukowcy mają nadzieję, że któregoś dnia ich odkrycia przyczynią się do skutecznego leczenia nerwiakowłókniakowatości i innych nowotworów.

Komentarze do: Merlin jest swatem, a nie magiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz