Szukaj

Menopauza u mężczyzn: estrogen wpływa na panów w średnim wieku

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Massachusetts General Hospital odkryli, że mężczyźni w średnim wieku doświadczają zmian w ciele związanych z estrogenem, tak samo jak kobiety przechodzące przez menopauzę. Badanie ukazało się w The New England Journal of Medicine.Tradycyjnie, kiedy u mężczyzn stawia się diagnozę hipogonadyzmu, opiera się ją o poziomy testosteronu. Jednak w dalszym ciągu nie rozumiemy, jakie poziomy testosteronu są potrzebne do podtrzymania niektórych funkcji.

Według najnowszego badania, niewielka proporcja testosteronu w męskim ciele jest obracana w estrogen przez enzym aromatazę. Im większy poziom testosteronu, tym większa proporcja obracana w estrogen.

Ponieważ mężczyźni z niskimi poziomami testosteronu mają także niskie poziomy estrogenu, nie jest pewne, który hormon wspiera które funkcje.

Naukowcy chcieli się dowiedzieć, jakie są poziomy niedoborów hormonów, na których pojawiają się zmiany u mężczyzn, i czy te zmiany wynikają z poziomów testosteronu, estrogenu czy obydwu.


Do badania zaprosili 150 panów w wieku 20 – 50 lat. Jedna grupa przez 16 tygodni otrzymywała dzienne dawki testosteronu w żelu na czterech różnych poziomach dozowania, albo placebo.


Druga grupa mężczyzn miała takie same dawki testosteronu, ale z inhibitorem aromatazy, co miało na celu zniesienie konwersji testosteronu w estrogen.

Zmierzono skład ciała i siłę nóg uczestników na początku badania. Regularnie w jego trakcie badano ich krew.

Okazało się, że u mężczyzn, u których nie zablokowano produkcji estrogenu, doszło do wzrostu tkanki tłuszczowej, podobnego do tego, który obserwuje się w przypadku łagodnych niedoborów testosteronu.

Kiedy poziomy testosteronu opadały, powodowało to utratę siły mięśni i nóg u mężczyzn, tak samo jak i spadek popędu. Zaburzenia erekcji pojawiły się jedynie wtedy, kiedy poziomy testosteronu były naprawdę bardzo niskie.

Natomiast u mężczyzn, u których zablokowano produkcję estrogenu, stwierdzono wzrost tkanki tłuszczowej na wszystkich poziomach testosteronu, tak samo jak i zaburzenia funkcji seksualnych.

Dr Joel Finklestei mówi: - Badanie to ustala poziomy testosteronu, na których różne fizjologiczne funkcje ciała zostają zaburzone. Może nam to pomóc identyfikować mężczyzn, którzy powinni być leczeni suplementami testosteronu. Jednak największą niespodzianką jest fakt, że niektóre objawy, rutynowo przypisywane niedoborom testosteronu, tak naprawdę wynikają z braków estrogenu.

Komentarze do: Menopauza u mężczyzn: estrogen wpływa na panów w średnim wieku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz