Szukaj

Melatonina nie pomaga przy utracie wagi w ostatnim stadium nowotworu

Podziel się
Komentarze0

Pomimo obiecujących wyników wcześniejszych prac naukowych, tabletki z melatoniną nie poprawiły apetytu chorych w ostatnim stadium nowotworu i nie powstrzymały u pacjentów utraty wagi w najnowszym doświadczeniu klinicznym. Melatonina jest hormonem, który bierze udział w regulowaniu apetytu, metabolizmu oraz cyklu snu u zdrowych osób. Wcześniejsze prace sugerowały, że melatonina w postaci suplementu może być również pomocna w zwiększaniu apetytu u pacjentów chorych na raka. Badań tych jednak nie przeprowadzono z użyciem placebo.- Powodem, dla którego wyniki innych badań były pozytywne, jest efekt placebo – powiedział główny autor artykułu opublikowanego w Journal of Clinical Oncology, dr Egidio Del Fabbro. Naukowiec zajmuje się badaniami nad wyniszczeniem organizmu, czyli raptowną utratą masy mięśniowej, u pacjentów z nowotworem.

W badaniu doktora Del Fabbro i jego kolegów wzięło udział 70 pacjentów, którzy z powodu zaawansowanego nowotworu płuc lub układu pokarmowego mieli osłabiony apetyt i doświadczyli charakterystycznego dla nowotworów spadku wagi.

Pacjentów podzielono na dwie grupy. Pierwszej grupie przez 28 dni podawano na noc 20 miligramów melatoniny. Druga grupa przyjmowała placebo.

Po czterech tygodniach pacjenci z obu grup mieli taki sam apetyt, doświadczyli takiego samego ubytku wagi, odczuwali podobny poziom bólu i mieli podobne wskaźniki jakości życia. Dla porównania, pacjent biorący melatoninę, który na początku ważył 66,5 kg, schudł w czasie eksperymentu około 1 kg. Tyle samo schudł pacjent biorący placebo, który na początku ważył 65,5 kg.


W ostatnim stadium choroby nowotworej następuje gwałtowny spadek masy mięśniowej. Dodatkowo, pacjenci odczuwają mniejszy apetyt, mdłości i mają zmniejszoną możliwość przyswajania składników odżywczych. Przypadłość ta jest prawdopodobnie najmniej poznaną kondycją w ostatnim stadium raka, a możliwości jej leczenia są niewielkie.

Profesor medycyny paliatywnej z  University of Alberta, Vickie Baracos, twierdzi, że pomocne w zwiększaniu apetytu są wysokie dawki sterydów, jednak w konsekwencji prowadzą one do zaniku mięśni i cukrzycopodobnej odporności na insulinę.

Chorzy na nowotwory często sięgają po niesprawdzone specyfiki, które znajdą w intrenecie. Pacjenci w ostatnim stadium raka przyjmują wyciągi z różnych roślin, soki z tropikalnych owoców, końskie mleko oraz stosują dietę opartą na twarogu. Profesor Baracos uważa, że warto zbadać naturalne środki stosowane przez chorych.

Pomimo że melatonina nie przynosi ulgi pacjentom w ostatnim stadium nowotworu, naukowcy nie wykluczają, że może być ona pomocna we wcześniejszych stadiach choroby. Ponieważ nawet wysokie dawki melatoniny nie wywołują skutków ubocznych, pacjenci z zaawansowanym nowotworem mogą przyjmować hormon, jeżeli sobie tego życzą.   

Komentarze do: Melatonina nie pomaga przy utracie wagi w ostatnim stadium nowotworu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz