Szukaj

Medycyna: innowacje i odkrycia w 2011 roku

Podziel się
Komentarze0

Zaczął się właśnie nowy rok, co jest dobrą okazją na podsumowanie tego, co zostawił po sobie stary rok. A konkretnie, chodzi tutaj o postępy w medycynie w 2011. Na początku trzeba od razu przyznać, że postępy te są bardzo obiecujące.Każdego roku nauka czymś nas zaskakuje, odkrycia i wynalazki rewolucjonizują naszą codzienność. Ale zdrowie i medycyna są dziedzinami najbardziej kluczowymi, w momencie kiedy niektóre choroby pojawiają się, a inne, niezwyciężone od dziesięcioleci, w dalszym ciągu zbierają swoje żniwo, liczone w tysiącach ofiar.

Na szczęście, każdego roku medycyna idzie do przodu i nigdy się nie cofa. Co więcej, stale nas zaskakuje innowacjami przynoszącymi nadzieję, tak jak to było również i w roku, który właśnie się zakończył.

Rok 2011 w rzeczywistości zaznaczony został odkryciami w różnych dziedzinach, przede wszystkim w dziedzinie komórek macierzystych. Jeśli więc nawet material ten stale jest przedmiotem wielu gorących debat, to pozwolił on na dokonanie prawdziwych postępów: pewien pacjent mógł skorzystać z autotransfuzji, która daje nadzieję na stawienie czoła brakowi dawców krwi.


Tak samo, naukowcom udało się opracować spermę myszy, posługując się komórkami macierzystymi, co być może otwiera drogę w kierunku leczenia niepłodności ludzkiej.

Inny wynalazek również sprawił, że głośno się o nim mówiło: komórki osób stuletnich zostały przeprogramowane w komórki macierzyste, co przyniosło podstawowe informacje na temat procesu starzenia oraz możliwości jego spowolnienia.

Poza tymi dokonaniami, rok 2011 zaznaczył się również kilkoma postępami w dziedziedzinie chorób równie niszczycielskich co AIDS oraz malaria. Badacze otrzymali obiecujące rezultaty u myszy, opracowując szczepionkę, która zapobiega zarażeniu wirusem HIV.

Tak samo, dwie inne szczepionki, w tym jedna w zaawansowanym stadium, wykazały skuteczność w zapobieganiu zarażeniom pasożytem, który jest odpowiedzialny za malarię (Plasmodium falciparum).

Ale to nie wszystko, ponieważ niektóre choroby, które dziś stały się problemem zdrowia publicznego, również nie zostały pominięte w 2011 roku. I tak, na przykład, naukowcy zaprezentowali rozrusznik gastryczny, który może pomóc osobom otyłym w skutecznym straceniu wagi.

Dodatkowo, pewien spray donosowy, zaprezentowany ostatnio, ma pozwalać na wczesne wykrywanie choroby Alzheimera.

Ze strony chirurgii, przeprowadzono innowacyjne przeszczepy. Nie można tutaj nie wspomnieć o światowej premierze: pacjentowi bez nóg przyszyto ponownie obydwie kończyny.

Komentarze do: Medycyna: innowacje i odkrycia w 2011 roku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz