Szukaj

Manitoba inwestuje 5 000 000 na próby kliniczne nad metodą doktora Zamboni

Podziel się
Komentarze0

Próby kliniczne dotyczące kontrowersyjnej terapii stwardnienia rozsianego zostaną wparte 5 000 000 dolarów dofinansowania, które dostarczy rząd prowincji kanadyjskiej Manitoba. Prowincja zdecydowała, iż podąży śladem swojej sąsiadki, prowincji Saskatchewan, która w roku 2010 zdecydowała się jako jedyna na dofinansowanie rzędu 5 000 000 dolarów dla prób klinicznych nad nowym leczeniem przeciwko stwardnieniu rozsianemu, opracowanemu przez włoskiego lekarza, doktora Paolo Zamboni.Inne prowincje oraz rząd federalny okazały się raczej letnie w swoim entuzjazmie dla idei przeprowadzenia badań klinicznych, bez możliwości liczenia na bardziej solidne prace badawcze.

Premier prowincji Manitoba, Greg Selinger, zauważył, że dzięki wspólnym wysiłkom obydwu prowincji, Kanadyjskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego może od tej pory liczyć na fundusze rzędu 10 000 000 dolarów, o które wcześniej prosiło rząd w Ottawie.

Greg Selinger, który będzie zresztą kandydatem w prowincjonalnych wyborach mających odbyć się jesienią, stwierdził, iż wysoce pożądane byłoby, żeby Ottawa oraz inne prowincje uczestniczyły w tym projekcie.

Oznajmił on jednocześnie, iż osoby dotknięte stwardnieniem rozsianym nie mogą pozwolić sobie na lata oczekiwań, zanim zostaną uzykane odpowiedzi, ponieważ nawet jeśli badania kliniczne zaczną się jeszcze w tym roku, to prawdopodobne jest, że rezultaty będą dostępne dopiero w 2014 roku.


Przypomnijmy, że włoski lekarz Paolo Zamboni uważa, iż istnieje związek między stwardnieniem rozsianym a przewlekłą niewydolnością żylną mózgowo-rdzeniową. Wprowadzając balon do żył na karku, uważa lekarz, możliwe jest, iż zlikwidujemy złogi żelaza w centralnym układzie nerwowym, a tym samym uśmierzymy objawy związane ze stwardnieniem rozsianym.

Odkąd istnienie takiego leczenia jest znane, wielu Kanadyjczyków wybrało się za granicę, aby poddać się temu leczeniu, które nie jest praktykowane w ich rodzinnym kraju.

W imieniu wszystkich obywateli Kanady, którzy żyją ze stwardnieniem rozsianym, z radością stwierdzamy, iż rząd prowincji Manitoba czyni z tej choroby prawdziwą sprawę priorytetową w dziedzinie zdrowia, oznajmił rzecznik organizacji Kanadyjskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, pan Stewart Wong.

Normalnie, aby badania kliniczne nad stwardnieniem rozsianym zostały oznane za ważne pod względem naukowym, muszą być zorganizowane w wielu miejscach. Jeśli badania kliniczne przeprowadza się na skalę narodową, to projekt opracowany przez prowincje Manitoba oraz Saskatchewan będzie mogły pomóc, w pewnym sensie, w osiągnięciu tego celu.

Komentarze do: Manitoba inwestuje 5 000 000 na próby kliniczne nad metodą doktora Zamboni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz