Szukaj

Malaria: szczepionka skuteczna w 70%

Podziel się
Komentarze0

Kolejny krok w kierunku skutecznej szczepionki przeciwko tej groźnej chorobie, roznoszonej przez komary. Naukowcy z Uniwersytetu w Osaka w Japonii opracowali specyfik, który jest skuteczny w 70%. Badanie opublikowano w Plos ONE. Badacze utrzymują, że działanie szczepionki jest lepsze niż działanie wszelkich istniejących do tej pory terapii antymalarycznych, w tym szczepionki opracowanej przez naukowców brytyjskich, która zapewnia jedynie 4-letnią ochronę.Nowy specyfik to zręczna kombinacja proszku - pochodna genetycznie zmodyfikowanej proteiny pasożyta malarii (Plasmodium) - i hydroksylu aluminiowego w żelu.

Szczepionka nosi nazwę BK-SE36 i w sposób znaczący redukuje śmiertelność związaną z malarią, według naukowców japońskich. Specyfik został przetestowany na północy Ugandy w latach 2010 – 2011, na populacji w wieku 6 – 20 lat.

Profesor Toshihiro Horii mówi: - Osiągnęliśmy 72-procentową skuteczność. Chcielibyśmy, aby szczepionka była jak najszybciej stosowana w rzeczywistości. Za 5 lat mniej więcej, po badaniu przeprowadzonym na dzieciach od 1 do 5 roku życia, które są szczególnie zagrożone zgonem z powodu malarii.


Inny szczepionka antymalaryczna, produkowana przez GlaxoSmithKline, nie sprawdziła się w badaniach klinicznych: jej skuteczność malała do zera po czterech latach po podaniu.

Inna alternatywa to mydło Faso Soap, które odstrasza komary, opracowane przez studentów afrykańskich. Ale metoda ta pozwala jedynie na uniknięcie potencjalnie śmiercionośnego ukąszenia, a nie zwalcza pasożyta bezpośrednio.

Według statystyk, na całym świecie malaria zabija ponad 780 000 ludzi każdego roku. Najbardziej zagrożeni chorobą są ludzie żyjący w biednych regionach Afryki subsaharyjskiej i Azji (Indie, Tajlandia). Podstawowe leki antymalaryczne są drogie i stanowią jedynie czasowe rozwiązanie, dlatego szczepionka uodporniająca na malarię jest tak ważna.

Komentarze do: Malaria: szczepionka skuteczna w 70%

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz