Szukaj

Magiczne grzyby poprawią jakość życia

Podziel się
Komentarze0

Coraz więcej badań implikuje, że substancje aktywne zawarte w „magicznych grzybach” mogą być pomocne przy łagodzeniu dolegliwości na tle psychologiczno-duchowym u osób chorych na raka - według fragmentu książki opublikowanego w Psychological Aspects of Cancer: A Guide to Emotional and Psychological Consequences of Cancer, Their Causes, and Their Management.Wspomniany rozdział traktuje o badaniach przeprowadzonych przez naukowców z New York University, które zostały zaprojektowane przez naukowców z New York University, University of California-Los Angeles i Johns Hopkins University.

Nie ulega wątpliwości, że pacjenci chorzy na raka, szczególnie w zaawansowanym stadium choroby, regularnie doświadczają różnego rodzaju dolegliwości psychicznych i duchowych, takich jak lęk, złość, zaprzeczenie, depresja, poczucie bezradności, społeczna izolacja czy utrata niezależności. Dotychczas naukowcy poświęcali stosunkowo mało czasu na poszukiwanie sposobów eliminowania tych efektów choroby.

„Emocjonalne, duchowe i egzystencjalne zaburzenia, które występują stosunkowo często wśród osób ze zdiagnozowanym nowotworem, często pozostają niezidentyfikowane i nieleczone”, mówi współautor badań Anthony P. Bossis.

„Pacjenci, których stan zdrowia uległ poprawie po przyjmowaniu psylocybiny, twierdzili, że są mniej lękliwi, polepszyli swoją jakość życia, lepiej radzą sobie z problemami na tle psychologicznym i duchowym, a także lepiej znoszą zmiany trybu życia spowodowane przez chorobę”, dodaje specjalista.


Olbrzymia poprawa

Roztwór psylocybiny naturalnie występuje w wielu rodzajach grzybów. Nasz organizm na drodze metabolizmu zamienia go w psylocynę, która jest odpowiedzialna za aktywowanie receptorów serotoniny w mózgu. Psylocybina jest silnym związkiem psychotropowym, co stanowi między innymi o popularności „magicznych grzybów”.


W badaniach opisanych we wspomnianym rozdziale, uczestniczący pacjenci (Psilocybin Cancer Anxiety Study w Bluestone Center for Clinical Research) byli psychicznie przygotowywani na doświadczenia stanów psychotropowych związanych z zażywaniem psylocybiny, a także brali udział w grupowych sesjach psychoterapeutycznych.

Pacjenci przeszli dwie oddzielne „sesje podawania leków”: w jednej zażywali psylocybinę, w drugiej placebo.

Naukowcy stwierdzili, że psylocybina wywołuje mistycznie i duchowe przeżycia u pacjentów, którzy później doświadczają poprawy jakości zdrowia emocjonalnego i psychicznego.

„Inne stany świadomości u pacjentów z nowotworem zostały powiązane z licznymi korzyściami, które ogólnie można określić mianem dobrobytu psychologicznego, duchowego i egzystencjalnego”, powiedział Bossis.

Rozdział opisuje historię pacjenta, który odczuwał silne bóle, zmęczenie, dyskomfort i problemy natury psychologicznej po trzech latach od zakończenia chemioterapii, jednocześnie zmagał się z rosnącym poziomem lęku i depresji.

Chociaż status jego choroby i przyjmowanie chemioterapii się nie zmieniły, to stwierdził on, że po 18 tygodniach od leczenia psylocybiną jego humor i nastawienie uległo poprawie, podobnie jak ogólne radzenie sobie z problemami.

Eksperymenty opisane w rozdziale zawierającym badania pilotażowe obejmują tylko część trwających badań Psilocybin Cancer Anxiety Study, które zostały niedawno przedstawione w artykule w Journal of the National Cancer Institute.

„To dobrze, że ten obiecujący i nowatorski model badań wykorzystujący psylocybinę zaczął przyciągać uwagę klinicystów i naukowców”, mówi Bossis.

Komentarze do: Magiczne grzyby poprawią jakość życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz