Szukaj

Liczba zgonów z powodu przedawkowania leków przeciwbólowych potroiła się w ciągu dziesięciolecia

Podziel się
Komentarze0

Liczba śmierci spowodowanych przedawkowaniem silnych leków antybólowych wzrosła trzykrotnie w ciągu ostatniej dekady, jak donosi rząd w Stanach Zjednoczonych. Jest to poziom, który amerykańskie władze zdrowotne określają jako epidemiczny. Ale można to zatrzymać.Przepisywanie leków przeciwbólowych takich jak OxyContin, Vicodin i metadon, doprowadziło do śmierci blisko 15 000 ludzi w 2008 roku w USA, włączając w to także młodego aktora, Heatha Ledgera. Oznacza to wzrost liczby zgonów ponad trzykrotny, w porównianiu do liczby z 1999 roku – 4 000 śmierci.

Wyżej wymienione leki przeciwbólowe mają pomagać ludziom w zwalczaniu ciężkiego bólu, mówi doktor Thomas Frieden, dyrektor amerykańskich centrów CDC w Atlanta (centra prewencji i kontroli chorób, Centers for Disease Control and Prevention). Problemem jest to, że są one bardzo uzależniające.

Raport pokazuje, że blisko pięć procent Amerykanów wieku 12 lat i więcej nadużywało leków przeciwbólowych w ciągu ostatniego roku – używając ich bez recepty albo jako narkotyku. Liczba zgonów z powodu przedawkowania odzwierciedla liczbę narkotycznych leków przeciwbólowych przepisywanych każdego roku – wystarczająco dużo, żeby KAŻDEGO Amerykanina zaopatrzyć na cały miesiąc.

Liczba leków przepisywanych rośnie, ponieważ lekarze chcą lepiej leczyć ból, a nowe leki przeciwbólowe to hit na rynku. Doktor Thomas Frieden stwierdza więc, że rząd powinien zaostrzyć działania, aby odwrócić te tendencje. Lekarze powinni ograniczyć recepty – przepisywać dawki jedynie na trzy dni w przypadku ostrego bólu, na przykład, albo szukać alternatywnych terapii.


W przypadku bólu przewlekłego, lek narkotyczny – uzależniający – powinien być ostatnią deską ratunką; nie powinno się go przepisywać z automatu.

Federalny plan dotyczący leków, ogłoszony na ten rok, wzywa wszystkie stany do obserwacji wystawianych recept. Poza dwoma – Missouri i New Hampshire – wszystkie stany zatwierdziły ten plan, mówi Gil Kerlikowske z CDC. Problemu z nadużywaniem leków przeciwbólowych nie da się rozwiązać w ciągu jednej nocy. Ale z drugiej strony, nie jesteśmy bezsilni, dodaje jeszcze Gil Kerlikowske.

Niektóre stany już podjęły właściwe działania. Jeszcze w tym miesiącu, na przykład, pewien lekarz z Południowej Karoliny został skazany za nielegalną sprzedaż tysięcy recept na leki sedatywne i przeciwbólowe. W Ohio, kliniki bólu muszą teraz uzyskać licencję od stanu, a także mają do dyspozycji ograniczoną liczbę pigułek.

W sumie, stwierdzono 36 450 przypadków śmiertelnego przedawkowania w 2008 roku, wliczając w to także przypadki niezamierzone oraz samobójcze, a także heroiną i kokainę. Około trzy czwarte z tych zgonów dotyczyło właśnie narkotycznych leków przeciwbólowych.

W 2008 roku zmarł właśnie młody aktor Heath Ledger, z powodu przypadkowego przedawkowania leków przeciwbólowych i sedatywnych. Kilka miesięcy później, 12-letnia dziewczyna z Nowego Jorku przedawkowała metadon, który kupiła od 15-letniego kolegi.

Narkotyki również odegrały rolę w przypadku śmierci 27-letniej modelki pracującej dla Anheuser-Busch oraz byłego hokeisty Dereka Boogard.

Inne wnioski płynące z raportu CDC:

- Nowy Meksyk odznacza się największym poziomem śmierci z powodu przedawkowania (27 na 100 000);

- Nebraska odznacza się najmniejszym poziomem śmierci z powodu przedawkowania (5,5 na 100 000);

- śmiertelne przedawokowanie dotyczy głównie mężczyzn, w średnim wieku, białych oraz rdzennych Amerykanów.

Komentarze do: Liczba zgonów z powodu przedawkowania leków przeciwbólowych potroiła się w ciągu dziesięciolecia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz