Szukaj

Leki zobojętniające sok żołądkowy mogą powodować biegunkę

Podziel się
Komentarze0

Leki zobojętniające sok żołądkowy sprzedawane na receptę, nazywane IPP czyli inhibitorami pompy protonowej, mogą zwiększyć ryzyko ucierpienia z powodu biegunki związanej z bakteriami C. difficile, jak uprzedza kanadyjska agencja zdrowia, Sante Canada.Mimo iż istnienie bardzo jasnego związku między posługiwaniem się inhibitorami pompy protonowej a tego typu biegunką nie zostało jeszcze potwierdzone, to na tę chwilę kanadyjskie władze zdrowotne nie wykluczają takiej możliwości.

Kanadyjska agencja zdrowia kontynuuje więc ocenę sytuacji.

Bakterie C. difficile to bakterie, które mogą spowodować biegunki oraz wywołać bardzo ciężkie problemy jelitowe. Zaawansowany wiek, ciężka choroba z nim związana, hospitalizacja albo zażywanie antybiotyków, to wszystko są to czynniki, które zwiększają ryzyko infekcji.


Ze swej strony z kolei, inhibitory pompy protonowej redukują kwaśność soków żołądkowych, stąd też zresztą ich nazwa leków zobojętniających sok żołądkowy. Leki te są bardzo powszechnie stosowane w leczeniu dolegliwości takich jak refluks żołądkowy oraz wrzody żołądka.

Wiele badań już wcześniej sugerowało istnienie możliwego związku między lekami zobojętniającymi sok żołądkowy a zaostrzonym ryzykiem biegunki, związanej z infekcją bakterii C. difficile, a przede wszystkim u pacjentów podatnych na tego typu infekcje.

Pacjent, który zażywa inhibitory pompy protonowej, powinien skontaktować się bezzwłocznie z lekarzem, jeżeli pojawi się u niego długo utrzymująca się biegunka.

Biegunki wodniste albo z krwią – przynajmniej trzy razy w ciągu dnia, przez okres dwóch dni albo więcej – gorączka, utrata apetytu, mdłości, bóle brzucha, a także wrażliwość na dotyk, to wszystko to są symptomy, które należy z bardzo bliska obserwować.

Komentarze do: Leki zobojętniające sok żołądkowy mogą powodować biegunkę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz