Szukaj

Leki zmniejszają przestępczość wśród osób cierpiących na ADHD

Podziel się
Komentarze0

Liczba zachowań przestępczych u osób cierpiących na ADHD znacznie spada, gdy przyjmują środki pobudzające jak np. Ritalin, które pomagają kontrolować bodźce – poinformowali w środę naukowcy. Badania przeprowadzili brytyjscy i szwedzcy naukowcy na grupie 25 000 osób z ADHD. Stwierdzili, że liczba przestępstw popełnionych przez pacjentów przyjmujących leki wynosiła o ponad jedną trzecią mniej niż w przypadku osób, które ich nie brały.Również ryzyko włączenia się w działania przestępcze było znacznie zredukowane u pacjentów w okresach leczenia farmakologicznego, niż wtedy, gdy nie przyjmowali leków.

„Konkluzją jest to, że leki prowadziły do 32-procentowej redukcji wskaźnika przestępczości u mężczyzn i 41-procentowej u kobiet”, mówiła, prezentując wyniki badań, podczas konferencji prasowej w Londynie, Seena Fazel z University of Oxford.

Według wcześniejszych międzynarodowych badań ok. dwóch trzecich młodych przestępców i połowa dorosłych więźniów w dzieciństwie miała objawy ADHD. Wielu z nich może wykazywać je również jako dorośli.

Do tej pory dowiedziono, że cierpiący na ADHD są przeciętnie gorzej wykształceni, uzyskują niższe dochody oraz częściej pozostają bezrobotni. Jednak do tej pory eksperci nie byli pewni, jaki wpływ na ryzyko popełnienia przestępstwa mogą wywierać leki.


„Pokazaliśmy, że z dużym prawdopodobieństwem leki przeciwko ADHD obniżają ryzyko popełnienia przestępstwa. Mimo to większość terapii farmakologicznych może mieć niekorzystne skutki uboczne, więc rozważyć należy wszystkie zyski i straty”, powiedział Henrik Larsson z Karolinska Institutet.

Philip Asherson, ekspert od ADHD, który nie był zaangażowany w badania, ale uczestniczył w konferencji w Londynie, mówił, że wyniki badań wskazują pacjentom opłacalną drogę do niepopadania w problemy.

300 funtów miesięcznie na osobę, czyli miesięczny koszt terapii lekami w Wielkiej Brytanii, to nieznaczna część kosztów, które ponosi społeczeństwo, aby utrzymać więźnia. Asherson podkreślił jednak, że decyzja o przyjmowaniu leków powinna być osobistym wyborem.

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, to schorzenie, na które cierpi ok. 5% dzieci w wieku szkolnym i o połowę mniej dorosłych.

Lekami, pomagającymi osiągnąć lepszą koncentrację i kontrolować bodźce, są m.in. Ritalin produkowany przez szwedzką firmę farmaceutyczną Novartis, Concerta firmy Johnson & Johnson i Adderall oraz Vyvans od Shire.

Wyniki badań zostały opublikowane  w „New England Journal of Medicine”.

Komentarze do: Leki zmniejszają przestępczość wśród osób cierpiących na ADHD

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz