Szukaj

Leki przeciwko AIDS dla ludzi zdrowych?

Podziel się
Komentarze0

Amerykańscy naukowcy z uważają, że tabletki, którymi leczą się chorzy na AIDS, mogą chronić osoby nie zakażone wirusem HIV przed zarażeniem. Ich raport, wydany w bibliotece w Cochrane potwierdza, że pigułki mogłyby być używane przez ludzi szczególnie narażonych na zakażenie wirusem HIV, np. homoseksualistów, biseksualnych mężczyzn czy narkomanów.- Uważamy, że to początek końca epidemii AIDS – uważa dr Diane Havlir, specjalistka od AIDS na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Jest oczywiste, że leczenie zakażonych wirusem HIV nie tylko przedłuża im życie i poprawia zdrowie, ale też zapobiega zarażaniu innych. Dlatego trwają prace nad bakteriobójczym żelem, który używałyby kobiety zmniejszając ryzyko zarażenia swojego męża czy partnera podczas stosunku.

Jednak badania wykazały, że obecnie najskuteczniejszą metodą uchronienia się przed wirusem jest zażywanie tabletek na AIDS przez ludzi zdrowych.


Tabletki te muszą zawierać związek chemiczny Tenofowir. Lek, który go zawiera nazywa się Truvada i jest produkowany przez kampanię biotechnologiczną Gilead Sciences. Codzienne zażywanie Truvady zmniejsza możliwość zarażenia się wirusem nawet czterokrotnie.

Innym związkiem chemicznym działającym w podobny sposób jest emtrycytabina, zawiera ją lek o nazwie Emtriva. Według naukowców zmniejsza ona ryzyko zarażenia do 49%.

Leki te mogą wywoływać różne skutki uboczne, takie jak utrata masy kostnej czy uszkodzenia nerek. Gdy osoba zarażona nie stosuje ich regularnie, wirusy uodporniają się na lek. Istnieje wtedy ryzyko rozprowadzania tych odpornych i trudnych do leczenia wirusów na inne osoby.

Wszystkie tego typu leki są bardzo drogie. Zapas tabletek Truvady na miesiąc kosztuje ponad 1 000 dolarów, chociaż Gilead Sciences produkuje także tańsze, generyczne wersje, które można kupić w wielu miejscach na świecie.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła w maju wspomniane leki jako środki dostępne dla ludzi zdrowych. Zamierza promować je wśród osób o zwiększonym ryzyku zachorowania na AIDS.
    

Komentarze do: Leki przeciwko AIDS dla ludzi zdrowych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz