Szukaj

Leki przeciwbólowe: jeden nastolatek na ośmiu nadużywa tych substancji

Podziel się
Komentarze0

Jeden starszy nastolatek na ośmiu w Stanach Zjednoczonych używa silnych leków przeciwbólowych nawet wtedy, kiedy nie są one przepisane, stwierdza nowe amerykańskie badanie. A wielu z nich zaczyna źle używać tych specyfików znacznie wcześniej niż do tej pory uważano. Wnioski te zostały wyciągnięte z dwóch ankiet, które zapytywały nastolatków odnośnie zażywania przez nich środków przeciwbólowych (ostatnio i generalnie w ciągu życia), takich jak oxycontin oraz kodeina.Jak się okazuje, użycie tych środków wzrosło w ciągu ostatnich dekad w całych Stanach Zjednoczonych, zarówno w celach rozrywkowych, jak i medycznych. Jednocześnie, wzrosły też liczby zgonów z powodu przedawkowania.

Centra Centers for Disease Control and Prevention oceniają, że  blisko 15 000 obywateli Stanów  Zjednoczonych zmarło w 2008 roku z powodu przedawkowania opioidów; i jest to liczba trzy razy większa niż liczba zgonów dwadzieścia lat wcześniej.

Doktor Robert Fortuna, pediatra z centrum medycznego University of Rochester Medical Center, mówi: współczesna nastolatki zażywają tego typu leki w celach niemedycznych częściej nawet niż nielegalne narkotyki, z wyjątkiem marihuany. To bardzo alarmujący trend.

Doktor Robert Fortuna, który nie był związany z tym badaniem, dodaje jeszcze: lekarze coraz częściej przepisują nastolatkom bardzo silne leki przeciwbólowe na dolegliwości takie jak ból pleców albo ból kolana. A niektórzy z nich mogą w ostatecznym rozrachunku skończyć jako zażywający te leki rekreacyjnie.

Aczkolwiek, dodają od razu naukowcy, nie oznacza to od razu, że przepisywanie nastolatkom oxycontinu albo podobnych leków, jest z gruntu złą ideą. Ponieważ są młodzi ludzie, którzy naprawdę ich potrzebują.

Większość z tych nastolatków w dalszym ciągu stosuje te leki tak, jak jest to wskazane, stwierdza autor jednego z badań, opublikowanego w Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine, doktor Sean Esteban McCabe z uniwersytetu University of Michigan w Ann Arbor.


Doktor Sean Esteban McCabe przeanalizował ankietę przeprowadzoną na około 7 400 uczniów szkoły średniej, w latach 2007 – 2009, na temat ich zachowań odnośnie narkotyków i leków. Spośród tych uczniów, 13% powiedziało, iż zdarzyło im się w życiu zażywać leki przeciwbólowe w celach nieterapeutycznych, takich jak uśmierzenie bólu bez wiedzy lekarza albo po prostu „naćpanie się”.


Nastolatki, które przyznały, że zażywały w ten sposób te leki, były również tymi, które częściej paliły papierosy albo marihuanę albo oddawały się libacjom alkoholowym, w porównaniu do tych, którzy zażywali te leki jedynie na zalecenie lekarza albo w ogóle.

Doktor Sean Esteban McCabe stwierdza: niektóre nastolatki używają leków opioidowych, aby leczyć ból na własnę rękę, a tak naprawdę więcej by skorzystały, gdyby otrzymały profesjonalną poradę na temat kontroli bólu.

Druga z wymienionych ankiet została przeprowadzona na 120 000 ludzi w wieku od 12 lat do 21 lat. Ankieta ta została opublikowana w Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine. Wynika z niej, że większość nastolatków, które mają zwyczaj używania leków przeciwbólowych, zaczyna je stosować w wieku 16 – 17 lat, a nie pod koniec szkoły średniej albo w ogóle po ukończeniu szkoły, jak to wcześniej uważano.

W wieku 16 lat, jeden nastolatek na 30 zażywa swój pierwszy lek przeciwbólowy, stwierdza doktor James Anthony z uniwersytetu Michigan State University w East Lansing.

Pośród ankietowanych, którzy nigdy nie zażywali środków przeciwbólowych rekreacyjnie, większość również nie zaczęła eksperymentować z nimi później.

Odkrycia te sugerują przede wszystkim, że programy mające na celu uświadamianie dzieci odnośnie stosowania leków przeciwbólowych powinny zaczynać się we wczesnych latach szkoły średniej, i kierować się nie tylko do starszych nastolatków.

Doktor James Anthony mówi: być może mamy skłonność uważać, że jest to zjawsko charakterystyczne dla starszych nastolatków. Ale okazuje się, że problem ten jest o wiele bardziej powszechny już u młodszych dzieci. Tracimy wyjątkową okazję do działania i do zapobiegania temu problemowi, ignorując fakt, że stosowanie tych leków poza wskazaniami medycznymi zaczyna się we wczesnym wieku nastoletnim.

Reasumując, stwierdzają naukowcy, lekarze powinni przestrzegać swoich młodych pacjentów przed potencjalnym nadużywaniem środków przeciwbólowych; a rodzice powinni się upewniać, że leki te są właściwie przechowywane, aby uniknąć nadużywania.

Komentarze do: Leki przeciwbólowe: jeden nastolatek na ośmiu nadużywa tych substancji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz