Szukaj

Leki dla cukrzyków powodują wzrost komórek mózgu

Podziel się
Komentarze0

"To odkrycie jest ważnym krokiem w kierunku terapii mających na celu wyleczenie mózgu, nie przez wprowadzanie nowych komórek macierzystych, ale przez pobudzanie tych, które już istnieją" - mówi prowadząca badania Freda Miller z Uniwersytetu z Toronto. Sam fakt, że leki te są w powszechnym użyciu oraz są bezpieczne dla zdrowia, czyni wiadomość jeszcze lepszą.Wcześniejsze prace zespołu dr Miller wyróżniły ścieżkę znaną jako PKC-CBP odrywającą kluczową rolę w kierowaniu komórkami macierzystymi, które wiedzą gdzie i kiedy przekształcić się w dojrzałe neurony.

Inni naukowcy odkryli jednak jeszcze przed nimi, że ta sama scieżka jest ważna dla efektu metabolicznego metforminy, ale w komórkach wątroby.

"Połączyliśmy te dwa odkrycia w jedno," mówi Miller. Jeśli metformina aktywuje szlak CBP w wątrobie, może to samo można by zrobić w wypadku nerwowych komórek macierzystych w mózgu, w celu zachęcenia ich do jego naprawy.


Nowe dowody wspierają te obiecujące badania w mózgach myszy i człowieka. Myszy przyjmujące metforminę nie tylko wykazały wzrost liczby nowych neuronów, ale także lepsze możliwości w znajdowaniu ukrytych przedmiotów w typowym teście na orientacje przestrzenną jakim jest labirynt.

Podczas gdy dopiero okaże się czy popularny lek dla cukrzyków może służyć jako "wzmacniacz mózgu" dla tych, którzy już go biorą, są już pierwsze wskazówki, które mówią, że stosowanie tego leku może wiązać się z poznawczymi korzyściami u osób z chorobą Alzheimera. Uważano do tej pory, że jest to wynikiem lepszej kontroli cukrzycy, ale okazuje się że metformina może poprawić objawy Alzheimera poprzez naprawę mózgu.

Miller mówi, że ich nową nadzieją są testy, które mają sprawdzić czy metformina może pomóc naprawić mózg tych osób, które cierpią z powodu jego uszkodzenia w wyniku traumy lub naświetlania - w przypadku raka.

Komentarze do: Leki dla cukrzyków powodują wzrost komórek mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz