Szukaj

Leki antynowotworowe orężem w walce z grypą

Podziel się
Komentarze0

Grupa naukowców z Uniwersytetu Helsińskiego, przy współpracy ze specjalistami z kraju i zagranicy, opracowała nową metodę przesiewu komórek, która może pomóc w badaniach nad skutecznym lekiem przeciwko grypie.Wyniki analizy, opublikowane w Journal of Biological Chemistry, wskazują na antywirusowe działanie dwóch związków chemicznych zwanych obatoclax i gemcitabine.

Naukowcy od lat poświęcają wiele uwagi zagadnieniom związanym z grypą. Do tej pory udało się opracować wiele leków uderzających w ten prowadzący nierzadko do śmierci wirus.

Niestety, zachodzące w nim mutacje bardzo szybko prowadzą do uodpornienia na medykamenty. Dlatego tak ważne są badania nad lekami nowej generacji.


„Badane przez nas związki chemiczne stosowane są także w produkcji leków antynowotworowych. Co ciekawe, działanie antywirusowe wymaga jednak znacznie mniejszej koncentracji związków niż w przypadku walki z komórkami rakowymi” – zauważa Denis Kainov, kierujący grupą naukowców.

Prace zespołu z Uniwersytetu Helsińskiego są doskonałym przykładem na poszukiwanie nowych właściwości już istniejących leków. Tego typu badania oznaczają nie tylko zmniejszenie kosztów, ale przede wszystkim niezwykle istotną w medycynie oszczędność czasu.

„Liczymy na to, iż w przyszłości te nowe leki pozwolą na większą kontrolę rozprzestrzenianie się epidemii grypy” – podkreśla Olli Kallioniemi, dyrektor Fińskiego Instytutu Medycyny Molekularnej.

Zanim jednak nowe leki zostaną poddane pierwszym testom klinicznym, potrzebne są dalsze, żmudne badania.

Komentarze do: Leki antynowotworowe orężem w walce z grypą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz